“Mustjala vald on “pannud leivad ühte kappi” Varese sadama arendaja Harry Raudverega, eirates Pahapilli
küla rahvast, kes Varese sadama läheduses elavad,” kirjutas Saarte Häälele Pahapilli elanik, Varese sadama naabruses elav Ulme Muld.
Oleme mures Varese sadama arendamise pärast, millest me midagi ei tea ja milles me ei saa kaasa rääkida, kuna puudub detailplaneering. Vallavalitsus on aga Harry Raudverele OÜ-st Adepte juba välja andnud ehitusload Varese sadama arendamiseks.
Saatsime seoses detailplaneeringu puudumisega Mustjala vallavanemale Kalle Kolterile teisipäeval, 6. detsembril avalduse, millele on alla kirjutanud valdav osa Pahapilli küla elanikest.
Ei anna selgitusi
Avaldus ise oli järgmine: “Vald on 30.09 andnud välja ehitusloa Varese sadama kaide ehitamiseks ja sadama akvatooriumi süvendamiseks. Varese sadama läheduses elavate inimestena tunneme huvi ja muret kavandatava tegevuse suhtes. Sadam on vallale kahtlemata olulise mõjuga objekt ning selle arendamine ei saa toimuda kabinetivaikuses ja elanikele teadmata. Sadama alale ei ole koostatud detailplaneeringut, mille raames oleks inimesed saanud oma arvamust avaldada. Samuti ei ole toimunud muul viisil avalikku menetlust. Palume, et meile selgitataks üksikasjalikult, milline on Varese sadamas kavandatav tegevus, ning samuti palume võimalust kaasa rääkida sadama arengut puudutavates küsimustes, kuna see kõik puudutab otseselt meie elu ja tegemisi Pahapilli külas.”
Soovime täpselt teada, mida Mustjala vallavalitsus lubab arendajal Varese sadamas teha. Soovime näha, kuhu arendaja on valmis uued ehitised rajama, kuhu ja kuidas on kavandatud tehnovõrgud ja õlilaod. Seda on võimalik näha vaid detailplaneeringult, mille puhul on külaelanikel võimalik sadama arendamise asjus kaasa rääkida. Kuidas me saame aga kaasa rääkida, kui me ei tea, mida Raudvere ja Mustjala vallaametnikud koos sepitsevad?
Miks Mustjala valla ametnikud toimetavad koos arendajaga salatsedes Pahapilli küla elanike selja taga? Miks Pahapilli küla elanikele ei anta kaasarääkimise õigust? Pahapilli küla elanikele on jäetud mulje, et ei Mustjala vald ega arendaja Harry Raudvere toimeta usaldusväärselt ega ausalt. Miks kardetakse valla elanike arvamust?
Vallavalitsusest me enda jaoks positiivset vastust ei oodanud ega saanudki.
Mustjala valla maanõunik Ilmar Pungar saatis meie avaldusele vastuseks kolm dokumenti: ehitusloa ärakirja, ärakirja ehitusseadustikust ja kohtumääruse, millega kohus lükkas tagasi minu soovi sadama jaoks välja antud ehitusluba vaidlustada.
Mustjala vallavalitsuse vastus ei rahulda mitte kuidagi Pahapilli küla elanike avalduses esitatud soove ega anna selgitusi.
Ehitusloas on kirjas, et detailplaneeringu koostamise kohustus puudub, kuna korrastatakse olemasolevaid sadamaehitisi, mitte ei rajata uut sadamat. Küsimus on, millal lõpeb korrastamine ja algab uue sadama ehitus. Fotodelt on näha, et akvatooriumi põhi on madala veega kuival. Kaid on sisuliselt kivihunnikud. Samal ajal on ehitusloasse ilmunud kolmas kai, tuttuus ehitis. Selle koha peal ei ole kunagi kaid olnud. Oli kunagi toru, millega kala külmhoonesse pumbati. Ja veel: luba ei hõlma sadama kaidele vajalike tehnovõrkude ega vajalike hoonete, näiteks küttelao paigaldamist. Et ehitusloas kavandatavat sadamat teenindada, on vajalikud suuremahulised tehnovõrgud. Kas olemasolev 3x 5 m lagunenud putka nimetusega õliladu võimaldab plaanitava sadama teenindamist?
Kohtumääruse kohta selgituseks nii palju. Esitasin Tallinna halduskohtule kaebuse, milles taotlesin, et tühistataks Mustjala vallavalitsuse 27. septembri korraldus anda ehitusluba Pahapilli külas Varese sadama kaikonstruktsioonide rekonstrueerimiseks.
Kohus põhjendas kaebuse tagasilükkamist sellega, et ehitusloa alusel Varese sadamarekonstrueerimine ei saa rikkuda kaebaja subjektiivseid õigusi.
Mina isiklikult olen Mustjala vallavalitsusega kohut käinud paar korda. Minu teabenõude peale õigusabi kulude kohta kirjutas maanõunik Ilmar Pungar vastuseks, et Mustjala vald ei ole oma kohtukulusid ise maksnud.
Need kohtukulud on tasunud sadamast huvitatud kolmas isik, Harry Raudvere.
Kohtukulud Raudverele
“Advokaadibürooga sõlmiti tasuta õigusabi leping, mis oli advokaadibüroo poolt võimalik seetõttu, et sama sisuga töö eest tasus advokaadibüroole kolmas isik, kelle huve kohtuasi samuti puudutas,” kirjutas Ilmar Pungar vastuseks minu teabenõudele. “Kuivõrd valla positsioon, mis oli valla poolt juba välja kujundatud, kattus õiguslikult ja faktiliselt antud kolmanda isiku positsiooniga, pidas vald võimalikuks kasutada antud advokaadibüroo teenuseid.”
Seega otsustas Mustjala vald erapooletuse vastu juba eos.
Vallavalitsus riigiasutusena peab olema kodanike suhtes erapooletu. Seda Mustjala vallavalitsus ei ole, kuna oli juba enne minu kaebuse esitamist otsustanud Harry Raudvere kasuks.
Kas meil tuleb nüüd pöörduda uue loodava Saaremaa valla valitsuse poole, et see hakkaks varasemate omavalitsuste vajakajäämisi korrigeerima?
KOMMENTAAR
Kalle Kolter, Mustjala vallavanem:
Eks nad seal Pahapilli külas ole sellised aktiivsed inimesed, kes püüavad alati kirjutada. Mina kommentaari ei anna, aga me vastame Ulme Mulla kirjale.
Vallavalitsusele ei ole suurt midagi ette heita, seadused on täidetud ja rohkem nad midagi teha ei saakski kui tahaksidki jonni ajada. DP on asjakohane uute ehitiste ehitamisel, ent siin on tegu juba volikogu otsusega.
Ehitusluba on oma olemuselt kontroll nõuetelevastavuse osas, külaelanikud (isiklikult ei oska neist midagi arvata) arvavad vist et ehitusluba sõltub kellegi subjektiivsest arvamusest, olgu arvamuseavaldajaks külaelanikud või kes tahes.
Aru ma ei saa. Mis neid inumesi seal pahapillil hammustanud on. Ei tohi nendekylas rallit sõita, ei tohi sadamat renoveerida. Kas tõesti saab kadedus nii suur inimestel olla. Te peaksite õnnelikud olema et keegi üleüldse.mõne kopika teie kolkasse on huvitatud paigutama. Ilmselt mereääres elamine keerab pea sassi. Samamoodi läksid ju lolliks kõik süvasadama läheduses elajad.
Neil päris Pahapilli inimestel pole häda midagi. Nagu pole häda midagi ka päris Ninase inimestel. Nemad on rahul, kui midagi toimub ja elu areneb. Aga need, kes on suhteliselt hiljaaegu tulnud, võib-olla ostnud koos maa ja majaga oma teada ka rahu ja vaikuse ning täieliku privaatsuse, vaat need löövad takka üles. Neile ei sobi, kui keegi teine ka läheduses toimetab.
PS Artikkes ühes osas tsiteerib kirja, mis on pöördumine meie-vormis. Aga edasi järgneb selle refereering. Kas on nii? Kui jah, kuidas saab siis mina vormile edasi minna (
Mina isiklikult olen Mustjala vallavalitsusega kohut käinud paar korda…)
Inimvaenulikum vald Eesti Vabariigis on Mustjala. Õudus kuubis.
Veel üks äriprojekt Ninase poolsaarel on ju rahasid tagasi maksmas PRIA – le. Vaadake, kes juhatuses eksisteerivad ja nalja kui palju.
kui rahastatavad projektid ka reaalselt valmis saavad, ei oma tähtsust kes juhatusse kuulub või kas keegi peab sõltumata põhjusest midagi tagasi maksma. Reaalselt on ju asi valmis ja ega seda lammutama ei tulda. Praegu on varesel sadama asemel hunnik risu ja igasugune majandus- või huvitegevus puudub, ja ausalt on kahju et inimesed sellise kibestunud suhtumisega on.. Ise ei tee ja teistel ka teha ei lase.
Mis see inimvaenulik vald peaks tähendama? Kas selle valla inimesi või vallavalitsust? Ärge pritsige mürki, kui matsu ei jaga. Sellega on nagu vastu tuult vee laskmisega – tuleb enda peale tagasi.
Alles mõned aastad tagasi “lõppes” saaga ühe talu ümber. Need 15- 20 aastat oleks omanik saanud seal toimetada. Paraku valis Mustjala vald teise tee ja palkas juriste, et kaasus oma kasuks kallutada. Täpselt sama jama toimub Varese sadama ümber. Toimetamas on samad tegelased, kes lasid vett Võhmal.Ime, et proua Muld pensionärina sellele maffiale nii kaua suutis ja suudab vastu seista.Kogu see Mustjala saaga nr 2 kuuluks ühe K tähega algava politseiasutuse töövaldkonda.
Vallavalitsus iķka. Ebameeldivate joodikute ja pensionäride klubi kuubis.
Ja kuidas on selle taluga, mis lõpuks omanikele tagastati? Kas omanik(ud) on toimetamas? Minge vaadake. Paistab suurelt teelt, mis seisus asjad on. Aga mis siis ikka, õiglus on jalule seatud…
Milline õiglus see jalule seati? 15 ja rohkem aastat susserdati nii maavalitsuses kui ka Mustjala vallavalitsuses. Ebaseaduslikule õigustatud subjektiks tunnistamise otsusele tegi vallavalitsus lõpuks tagastamise otsuse. See oli sihilik tegu ja mõte selline: jah, peame lõpuks tagastama, kuid tagastame maavalitsuse otsuse alusel, mis on ebaseaduslik. Seda mainis ka vallavalitsuse jurist viimastel aastatel. Nüüd jälle keegi imestab hoonete seisukorra üle. Üle 60ne aasta hoorasid seal kolhoos ja teised tegelased, kes lahkudes lammutasid isegi aida katuse…Ikka selleks, et probleeme jätkuks. Kogu see saagad 1 ja 2 näitavad, et Mustjala ei kuulu EV koosseisu, sest nendele meie riigis kehtivad seadused ei kehti.Võim on ikka Miša ja Kaljakini käes.
Vaat et iga teine vallaelanik on saanud tunda Pungari inimvaenulikku käitumist ja alandamist maade tagastamisel- erastamisel. . Vallaametnikud kui pühad lehmad ainult võltsivad, valetavad ja kombineerivad. Häbiväärsed vallaametnikud .
Mustjala vallavalitsuse töötajad on ju enamasti Kuressaarest mingil põhjusel. Tavaliselt annab kohalik vallamaja tööd ikka oma vallarahvale.