Saaremaa kabetajad mängisid Nõmme Sügisel

23. rahvusvahelisel kabeturniiril Nõmme Sügis osales 60 kabetajat viiest riigist: Eestist (45), Lätist (10), Venemaalt (3), lisaks veel üks osavõtja Soomest ja teine Küproselt. Viimane osutus siiski vanaks tuttavaks, aastatel 1987–2006 mängis tol ajal Jelgavas elanud Oleg Kitta 12 korda ka Saaremaa Kapal.

Kvalifikatsiooni järgi osales 12 vähemalt meistrijärguga kabetajat, 20 meistrikandidaati ning 28 I ja madalama järgu kabetajat. Järgust tõepärasema pildi kabetaja mängutugevusest annab nüüdsel ajal reiting: Jaan Truu oli reitingult osavõtjate hulgas 20. ja Ivar Truu 30.

Laupäevased viis vooru lõpetasid mõlemad saarlased “pluss ühega” ja mõlemal oli ette näidata üks suur õnnestumine. Ivar Truu võitis naissuurmeistrit Kaari Vainoneni ja Jaan Truu tugevat Sankt-Peterburgi meistrit Andrei Naprejenkovit.

Pühapäeval oli esialgu edukam Ivar Truu. Meister Maldon Haljase mänguklass pole enam nii kõrge kui paarikümne aasta eest, mil ta Eesti tšempioni nimele mängis, kuid võit tema üle on nüüdki sündmus. Ivar Truu tuli sellega toime.

Jaan Truu mängis tugeva naiskabetaja Irma Nahkoriga, kellega oli ainsa (viigilise) turniiripartii mänginud 34 aastat tagasi. Seekord õnnestus Jaan Truul peale jääda. Seitsmendas voorus kaotasid mõlemad: Ivar Truu Naprejenkovile, Jaan Truu igihaljale 83-aastasele meistrile Heinar Jahule.

Kaheksandas voorus vedas Jaan Truul paremini loosiga. 16-aastane Andreas Jürgenson kuulub küll kindlalt Eesti noorte paremikku, kuid oli siiski kergem vastane kui Ivarile sattunud tugev meistrikandidaat Aleksander Serõn. Jaan Truu võitis ja sai “korrespondentsvõistluses” poole punktiga poeg Ivarist ette.

Viimases voorus sattus Jaan Truu vastaseks meister Oleg Kitta ja Ivar Truule veel üks superveteran, 81-aastane meistrikandidaat Raimo Karjus. Kitta surus tugevasti, kuid Jaan Truul õnnestus siiski partii viigisadamasse juhtida. Sinnasamasse paistis tüürivat ka Ivari partii, kuid otsustaval momendil ei märganud ta lihtsat taktikalist ähvardust õigeaegselt ja kaotas.

Kokkuvõttes lõpetasid võrdselt 6,5 punktiga 9-st Naprejenkov ning meistrid Villem Lüüs (Tallinn) ja Arvo Rist (Hiiumaa), keda turniirikoefitsient reastaski selles järjekorras. Jaan Truu oli 5,5 punktiga 12. ja Ivar Truu 4,5 punktiga 28.

Nagu ikka, oli Hans Puki veetav Nõmme turniir hästi organiseeritud ja seetõttu kabetajate hulgas populaarne.

Enne Nõmme võistlust mängiti maakonna kabe seeriavõistluse teine kiirturniir, kus külaline Tartust Algo Laidvee kohalikele kabetajatele sõnaõigust ei andnud, kogudes 5,5 punkti 6-st. Järgnesid Villu Kallas ja Jaan Truu võrdselt 2,5 punktiga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)