Iga miinimumpalka saav ettevõtja ei ole skeemitaja

Eestis on mitu tuhat ettevõtte juhatuse liiget, kes saavad nii väikest palka, et hakkavad peagi võitma madalapalgalistele mõeldud 500-eurosest tulumaksuvabastusest, kuigi nende tegelik kuusissetulek on tänu dividendidele keskmiselt ligi 4000 eurot, kirjutas 29. novembri Äripäev.  “Uue koalitsiooni maksuvabastus jätab skeemi kasutajate kukrusse lisaks 40 miljonile eurole sotsiaalmaksule 2–3 miljonit eurot tulumaksu,” tõdetakse Äripäeva loos. Kas ja kuidas peaks seadusi muutma, et ühiskonna õiglustunne poleks riivatud?

helm marekMarek Helm, maksu- ja tolliameti peadirektor:

Plaanitavate seadusemuudatuste kohta käivatele küsimustele on õigemad vastuseid andma poliitikakujundajad.

Maksu- ja tolliameti kui seadusi rakendava ameti jaoks on iga suurem maksumuudatus kahtlemata väljakutse, millega kaasnevad oma riskid, sealhulgas see, et süsteemi ei kuritarvitataks.

kontkar-arvoArvo Kontkar, majandushuviline:

Praegu on kavandatavad maksumuudatused vastloodud valitsuskoalitsiooni plaan. Kuuldavasti käib riigikogu rahanduskomisjonis äge maksumuudatuste eelnõu arutelu. Eks tulemused on varsti näha.

Küsimuses kirjeldatud olukorra analüüsimisel võiks tähelepanu alla võtta ettevõtte tulud ehk raha teenimise. Ettevõtte teenitud rahast makstakse kõigi muude kulutuste kõrval ka palka, tasutakse maksud. Dividendide maksmiseks peab ettevõte saama kasumit.

Ettevõtlusega natukene kursis oleva inimesena julgen kahelda, et kõik küsimuses mainitud mitu tuhat ettevõtet suudab teenida igal tegevus­aastal sellise kasumi, et sellest jätkuks igale ettevõtte omanikule ca 40 000 euro suuruseks dividendimakseks. Tavaliselt on loodud ettevõtte ainus palgatöötaja ettevõtte omanik. Selline ettevõte peab oma tegevuse alguses päris tõsiselt pingutama, et oma ainsale töötajale minimaalset palka maksta. Sellest tulenevalt ei julgeks panna võrdusmärki iga miinimumpalka saava ettevõtja ja dividendidega skeemitaja vahele.

margus-vanaseljaMargus Vanaselja, ettevõtja:

Mul on seda teemat väga raske kommenteerida, kuna mul ei ole andmeid, kui levinud selline teguviis on.

See uus pakett, mis on vastu võetud, on minu meelest väga hea. Kes tahab aga optimeerida, teeb seda niikuinii.

vatsfeldVillu Vats­feld, Saaremaa ettevõtjate liidu (SEL) juhatuse esimees:

Ettevõtte loomise üks põhieesmärke on omanikutulu saamine ja pisut kummaline on ette heita seda, et oma raha panustanud ettevõtja võtab isiklikust äriühingust dividende.

Üldjuhul loob ettevõtja töökohti ka teistele, tagades seeläbi töövõtjatele sotsiaalse kindlustatuse ja täiendava maksutulu riigile.

See, kui palju keegi oma ettevõttest endale palka maksab, ei peaks olema avaliku arutelu teema. Ettevõtjaks hakkamine on maksumaksja vaba valik, mitte ühiskondlik kohustus. Seadused kehtivad kõigile ühtemoodi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 147 korda, sh täna 1)