Koolikokad unistavad tervislikust menüüst

taldrik-w

Praegu annab riik koolilõuna jaoks 78 senti õpilase kohta päevas. Uue valitsuskoalitsiooni kokkuleppe järgi tõuseb see summa 2018. aastast aga ühe euroni. Saaremaa koolikokkade arvates on see rõõmustav uudis.

heive-eist-wHeive Eist, Valjala põhikooli kokk:

Muidugi teeb see uudis rõõmu! See 22 senti annab meile palju juurde. Tänu sellele muutub valik, millest toitu teha, suuremaks. Ei pea nii väga vaatama ja arvestama, mida saad võtta ja mida mitte.

Tahaks lastele pakkuda rohkem tervislikumat toitu ja mahetooteid. Oleme võtnud küll Koplimäe talu tooteid, aga kui raha oleks rohkem, saaksime kasutada ka teisi tooteid.

Meie koolilõuna maksab praegu 88 senti – möödunud aastast maksab meie vald riigilt saadavale 78 sendile lapse kohta 10 senti juurde. Loodame, et valla toetus jääb alles ka siis, kui riik oma summat suurendab.

Hommikuti anname lastele puu- ja juurvilju. Tahaksime seda traditsiooni jätkata. Just juurviljad on tähtsad – kõik lapsed neid kodus ju eriti ei söö.

Meil on küll oma õunaaed, aga kuna õunapuud on alles noored, siis esimene saak oli üsna väike.

Kahju, et riigi toetus tõuseb alles ülejärgmisest aastast – hinnad ju muudkui kasvavad. Aga peab sellega hakkama saama, mis on. Meil on lapsi, kes päeval söömas käivad, 101 – sama palju kui riigikogus liikmeid.

taimi-pirn-wTaimi Pirn, Aste põhikooli kokk:

See, et riigi toetus suureneb, on kahtlemata hea – raha läheb alati vaja. Meid toetab küll ka vald – koos riigi antava rahaga maksabki meie laste lõuna praegu üks euro. Selle rahaga annab küll juba kombineerida – ei pea nii hoolega iga grammi lugema –, aga lisaraha aitaks elu lihtsamaks teha. Saaksime lastele näiteks rohkem puu- ja köögivilju pakkuda – toitudes sagedamini brokolit, lillkapsast, spinatit kasutada. Lapsed söövad neid meelsasti.

Hea oleks, kui see toetus suureneks juba uuest aastast. Siis oleksime väga õnnelikud. Kuna 2018. aasta on nii kaugel, võib tekkida see mure, et inflatsioon sööb selle lisatoetuse ära.

Meil sööb koolilõunat 113 last ja ma ei saa kurta, üldiselt söövad nad väga hästi. Järele jäetakse toitu õnneks vähe – õhtuks on toidujäätmeid kõigest kolmeliitrine ämbritäis.

Muide, sel aastal on eriti hästi, sest oli suurepärane õuna-aasta. Miks me peaksime neid kalleid poeõunu ostma, kui meie oma kooli õunapuud nii hästi kandsid. Anname siiamaani neid õunu lastele.

Meil on ka plaanis lastele hommikuputru pakkuma hakata, tahame seda proovida tuleva aasta algusest. Vaatame, kui palju on sööjaid ja kuidas rahaga välja tuleme.

kati-lindau-wKati Lindau, Lümanda põhikooli kokk:

Praegu riigi antav 78 senti on ikka väike raha. Mida suurem kool, seda lihtsam on – suuremaid koguseid osta tuleb odavam.

Õnneks maksab Lääne-Saare vald juba eelmisest õppeaastast nii palju juurde, et meil maksabki laste toit praegu üks euro. Sellega saab ilusti puu- ja köögivilju osta. Kui riigi toetuse suurenemisel jääks ka valla toetus alles, oleks tore – siis saaks veel mitmekesisema menüü. Kindlasti on selliseid toiduaineid, mida me nende hinna tõttu pole saanud osta, näiteks maheteraviljad.

Meie koolis õpib 79 last ja koolitoitu süüakse hea meelega. Et toetus alles 2018. aastast suureneb – pole parata. Aga ma ei usu, et toiduainete hinnad aastaga nii palju kerkivad, et lisarahast kasu ei oleks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 70 korda, sh täna 1)