
KÕNEKAS KINK: 2010. a kinkis Margus Mölder Kuressaare turismiinfopunkti uuendamise järgselt asjaosalistele ühe termomeetri. Selleks, et nad ikka õigeid linna temperatuure teaksid. Nüüd on Möldril põhjust olla termomeetriga sealkandis, kuhu kevadel peakski uus ilmapunkt tekkima.
MAANUS MASING
Kuressaare linna aastaid kestnud probleem, et Roomassaare mereäärse mõõtepunkti ilmaandmeid esitatakse linna temperatuuride pähe, saab kevadeks loodetavasti lahenduse.
Koostöös keskkonnaagentuuriga plaanib linnavalitsus tellida ligikaudu 10 000 eurot maksva spetsiaalse mõõtepunkti, mille andmed kuvataks ka ilmateenistuse kodulehel asuval kaardil. Juba aastaid on olnud probleem, et Roomassaares on ilm jahedam ning linna oma mõõtepunkti puudumise tõttu võetakse Roomassaare andmeid linna omade pähe.
Keskkonnaagentuuri väljapakutud seade mõõdaks esmalt vaid temperatuuri, kuid hiljem annaks sellele lisada mitmeid teisi andureid. Linn on alati öelnud, et tähtis oleks saada Kuressaare ilmaandmed ka ilmateenistuse ametlikule kodulehele ja seda saaks kasutada prognoosimise juures. See omakorda nõuab kindlaid seadmeid, mis on kallimad kui tavaline internetiga ühendatud termomeeter.
Linnavolikogu liige Jaanis Prii, kes seda asja on vedanud, märkis, et praegu otsitakse seadmele sobilikku asukohta. Mõõtepunkti asukohale kehtivad oma nõuded ja mida lähemal paikneb see elektrivarustusele, seda parem.
Prii teada on kaalumisel Kalevi tänava piirkond. Seal toimetas ka Kaitseliit ning oluline on ette planeerida, et tulevikus ei hakkaks seal mõõteseadmeid segavaid objekte kerkima.
Linnapea Madis Kallas kinnitas, et raha on järgmise aasta eelarvesse planeeritud. Eelarve menetlus algab volikogu detsembriistungil.
2010. aastal teema tõstatanud turismiettevõtja Margus Mölder ütles, et tema loomulikult kiidab sellist plaani. Ta on endiselt seisukohal, et paljud turistid vaatavad enne sihtkoha valikut ka sealset ilma ning Roomassaare külmemad temperatuurinäidud on nii mõnegi turisti oma plaane muutma pannud.
Saarte Hääl palus ilmapunkti täpset tehnilist lahendust kirjeldada ka keskkonnaagentuuril. Kolme päeva jooksul ei õnnestunud toimetusel ametkonnalt vastust saada.
Kui Roomassaares on külmemad näidud, kui linnas kellegi akna taga, siis see tähendab, et MERE ääres ongi nii jahe. Turist läheb ka mere äärde enamasti ning oleks vastupidine effekt soovitule, kui me näitame mingist X sertifitseerimata portaalist sooja +25C, aga tegelikkuses on õhutemperatuur mere ääres +20C ning kui puhuva tuule komponent ka maha arvestada, jääb tuntavaks soojaks hoopis +15C alles, merevee temperatuurist rääkimata.
See, et keset linna on +28C, on betooni ja asfaldi ning inimtegevuse mõju tagajärg. Seda numbrit võib mõõta ka mõne kallima digitaalse aparaadiga, mida tuleks paigaldada vastavalt World Meteorological Organization (http://www.wmo.int/pages/index_en.html) tehnilistele nõuetele ja lasta minimaalselt üks kord aastas see üle kalibreerida.
Järjekordse ilmajaama püsti panek Kuressaare linna on 100% kodaniku raha raiskamine, sest külje all on juba 2 ametlikku ilmaandemete edastajat.
Keset Saaremaad on hoopis teine ilm. Tulge oma Kuressaarest ja turistide juurest välja ka.
Kuna seda pole keegi küsinud, siis pole juttu olnud aga jaam on AWS310.
Ja see paigaldatakse vastavat klass A nõuetele.
Mine pee oma turistidega! Olen Kuressaarlane ja soovin, et Kuressaare ilmaennustus näitaks mis riideid endale ja oma lastele hommikul selga panna, mitte jahiga merel koonerdada!
AWS310- täitsa arvestatav. Aga KUS te leiate LINNAS sellise koha, kus see teil representatiivseid andmeid näitama hakkab?
Mitte ei peegelda asfaldi ja betooni akumuleerunud soojust ning majadevahelist keerutavat tuult (tuule kiirus ja tuule suund ei tule takistuste vahel mõõtes meteoroloogia seisukohast adekvaatne).
Kui neid numbreid soovitakse kasutada linna ilma prognoseerimiseks, siis tuleb ka algandmed mõõta teatud reeglitele alusel.
Paar kohta on olemas linnas ja üks linna piiri lähedal. Pärnu jaam on ka tegelikult Saugal.