Üldkoosolek peab suu pidama (6)

KUSS!: Saarte Kalanduse juhatuse esimees Jüri Saar ja tegevjuht Heino Vipp ei tohi samuti eile Nasva klubis kuuldu kohta suud paotada. MAANUS MASING

KUSS!: Saarte Kalanduse juhatuse esimees Jüri Saar ja tegevjuht Heino Vipp ei tohi samuti eile Nasva klubis kuuldu kohta suud paotada.
MAANUS MASING

Saarte Kalanduse eilsel üldkoosolekul osalenud sadakond inimest ei tohi vastavalt seadusele avaldada teavet seal räägitu kohta, samas ei saa neile suusõnalise info avaldamist ära keelata.

MTÜ Saarte Kalandus üldkoosolek arutas eile Nasva klubis mittetulundusühingu järgmise aasta rakenduskava, revidendi kinnitamist ja lõpuks seda, milliseid tänavu esitatud projekte ja millises järjekorras edastada PRIA-le rahastuse saamiseks. Projektid on hinnatud, kehvemad välja praagitud ja joone peale jäänutele andiski eile oma heakskiidu üldkoosolek.

Alla 60 000 euro maksvatest projektidest jäi hindamiskomisjonis Saarte Hääle andmetel sõelale kaheksa, suurtest kaks: Nasva jõesadama rekonstrueerimise I etapp ja Mõntu väikelaevasadama ehituse II etapp. Kummalegi küsitakse 200 000 eurot. Joone alla jäid aga Nasvale kalafileerimistsehhi rajamine (küsitud 209 001 €), Taaliku sadama rekonstrueerimise III etapp (94 195 €) ja Sõrve kalapüügiturismi arendamine (129 804 €).

Saarte Hääl avaldas juba 6. oktoobril nimekirja taotlustest, millega kalandusettevõtjad küsisid toetusteks kokku üle miljoni euro. Sel hetkel olid projektide lühikokkuvõtted ka MTÜ kodulehel olemas, igaüks võis neid sealt lugeda. Siis aga selgus, et enne PRIA lõplikku rahastamisotsust ei tohi taotlustest avalikkusele infot anda. Nimelt seisab kalandusturu korraldamise seaduses, et andmed “abi taotleja ja taotluse kohta on teabevaldaja [ehk Saarte Kalandus] kohustatud tunnistama asutusesiseseks kasutamiseks mõeldud teabeks”.

Keeld tuli Saarte Kalandusele ootamatult, tunnistab MTÜ tegevjuht Heino Vipp, kes oli sunnitud projektikirjeldused kodulehelt maha võtma. Muidugi ei puuduta salastatuse nõue ainult saarlasi, vaid kõiki PRIA raha jagavaid kohalikke nn algatusgruppe üle Eesti.

Vähemalt Saarte Kalanduse hinnangul on salastamisnõue absurdne. “Kui me siin juhatuses ka ise aru ei saa, miks peab projektide kinnitamine nii salajane olema, kuidas me siis suudame selle selgeks teha ühingu liikmetele, keda on üle saja?” küsis Saarte Kalanduse juhatusse kuuluv Heimar Laanemets juhatuse koosolekul 21. oktoobril. Heino Vipp ütles, et on PRIA-lt ja maaeluministeeriumist korduvalt küsinud, kuidas täpselt projektitoetuse taotluste arutelu üldkoosolekul läbi viia, kuid vastuseid pole saanud.

21. oktoobril oli teadmata seegi, kas üldkoosolekul osalevad inimesed üldse võivad projektide kohta eelnevalt infot omada või peavad nö pimesi otsustama. “Hetkel on teada, et üldkoosolekul projektide üle otsustamisel ei tohi taotleja ja taotluse andmeid avalikustada,” selgitas Vipp.

PRIA kalandustoetuste büroo peaspetsialist Angela Annilo selgitas siiski juristi abiga, et MTÜ juhatus, hindamiskomisjon ja üldkoosolek täidavad neile seaduse alusel pandud ülesandeid ning vajavad igal juhul otsuste tegemiseks juurdepääsu kõigile andmetele. “Juurdepääsupiirang kehtib kolmandatele isikutele, s.o väljaspool algatusrühma olevatele isikutele,” selgitas Annilo.

Seepeale küsiti PRIA-lt, et kui üldkoosolekul on 150 inimest, siis kuidas tagada, et teave, mis ei ole avalikustamiseks mõeldud, ei saa avalikuks.

Vastuseks ütles PRIA töötaja Annilo, et juhatus võib koosoleku alguses meelde tuletada, et taotlejate ja taotluste kohta käiv info ei ole kuni PRIA toetuse määramise otsuse tegemiseni avalik, ja paluda seda mitte levitada. “Suusõnalist info levimist ei saa muidugi täielikult takistada ükski seadus,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 536 korda, sh täna 1)