Lääne-Saare vallas Kellamäe külas Jõekääru talus elav pere ei saa kasutada oma kaevuvett, kuna kolibakterisisaldus selles ületab lubatut 142-kordselt. “Ei julge ennast isegi pesta,” ütles pereisa Peep Saabas, kelle jaoks oli kaevureostus äärmiselt ebameeldiv üllatus, kuna veel kolm aastat tagasi võetud veeproov oli korras. Kahe väikelapsega pere käib praegu joogi- ja pesuvett toomas Astest, pereisa elukaaslase ema juurest.
Probleemi uurimisel ilmnes, et reostus tekkis siis, kui talu ligidal asuvas Irase kraavis voolas vesi. Kraav saab Saabase sõnul alguse Aste soost. Saabas arvas, et vald võiks korraldada proovide võtmise kõigist ümberkaudsetest kaevudest. “Ehk on reostus siiski lokaalsem ja leitakse lähemalt üles,” sõnas ta. Lisaks saaksid inimesed teada oma joogivee kvaliteedi, sest ega suurem osa oma kaevu kasutajatest ei tea, mida nende vesi sisaldab.
mis maksab veeproov?
Mida seal uurida, see ju kraav kuhu suunatakse Aste asula “puhastatud” reovesi. Ja mitte aasta vaid kümmned aastad!
Sel aastal on kolibakter päris paljudes kohtades probleemiks. Ütleme nii, et varasemate aastatega võrreldes tohutult rohkem. Põhjus võib olla selles, et päris mitu aastat on olnud suhteliselt sademetevaesed ja suvine suur sadu viis ülemistes soojemates kihtides tekkinud bakterikolooniad põhjavette, mida ei oleks tekkinud pideva “taevase loputuse” puhul. Samas on ka oluliselt suurenenud rauasisaldus.
Kolibakterit saab tappa UV-veefiltri abil, mis maksab eramajapidamises ca 300-400 euri, kuid see vajab suhteliselt rauavaest vett, sest muidu lambi klaas kattub rauakihiga ja see ei lase UV-kiirgust läbi. Rauafiltri hind aga algab ca 700 eurist pihta… Kallis lõbu see rikutud joogivesi.
Ahjaa, osadel UV-filtritel on sees ka pisike roobike, millega saab klaasi teoreetiliselt puhastada.
kas see lägast ei saa olla?
just, läga laotamisega on üle piiride mindud