Perenaine hoiab loomi õõvastavates tingimustes (86)

JUBE PILT: Marge Kaju ja Liina Solotarjeva käisid Ariste külas loomade olukorraga tutvumas ja seal nähtut pildistamas. MAANUS MASING

JUBE PILT: Marge Kaju ja Liina Solotarjeva käisid Ariste külas loomade olukorraga tutvumas ja seal nähtut pildistamas.
MAANUS MASING

Valjala vallas Ariste külas kaheksat koera ja nelja kassi kohutavates tingimustes hoidvalt naiselt võetakse loomad väärkohtlemise tõttu ära.

Pilt, mis eile talu õuel avanes, oli lausa kirjeldamatu – kogu õu oli täis kõikvõimalikku rämpsu, siit-sealt kokkukorjatud träni. Talu kaheksast koerast liikus õuel vabalt ringi kaks väiksemat, üks “hundikoer” haukus aedikus keti otsas, teine, vana ketikoer peitis end lagunenud kõrvalhoones, mille ümbrus oli täis okse- või vedela rooja laike. Kaks koera olid suletud lauda pimedasse eesruumi.

“Need vaesed loomad pole vist päevavalgust näinudki, elavad oma väljaheidete sees,” ütles MTÜ Lemmikloomade Turvakodu esindaja Marge Kaju.

Neljast kassist oli parasjagu õues liikumas kolm. Laudas – pigem varjualuses – seisis lae all suur must lehm. Poolt laudapõrandast kattis paks kiht sõnnikut. Lehmale juua ette pandud ei olnud. Õuel olid siin-seal valged plastikämbrid sööklatoidu ülejääkidega. Kusagil ei hakanud aga silma veenõu, kust loomad oleksid juua saanud. Samuti polnud õuel näha midagi kaevutaolist, kust saanuks loomade jaoks vett võtta.

“Kui viimati käisime, oli rehalses hoitavate koerte veenõus vee asemel sulaselge kusi,” ütles Marge Kaju.

Talus elavate loomade olukorraga loomakaitse liidu palvel tutvumas ja nähtut pildistamas käinud MTÜ Lemmikloomade Turvakodu esindajate Marge Kaju ja Liina Solotarjeva sõnul polnud varasemaga võrreldes paremaks muutunud midagi, kui, siis oli pisut lõdvemaks lastud “hundikoera” kaelarihma.

“See oli enne nii tihkelt ümber, et soonis sisse – ilmselt on tal üks ja sama rihm olnud kutsikaeast saadik,” lausus Solotarjeva, kes on valmis ketikoerale hoiukodu pakkuma.

Turvakodu naised kostitasid koeri kuivtoiduga, mida koerad ahnelt neelasid. “Paistab, et näljas nad siiski ei ole, aga loomadele sobivaks toiduks ei saa seda lobi küll nimetada,” lausus Solotarjeva. Küll aga olid koerad-kassid täis puuke, kirpe ja ilmselt ka sooleparasiite. Loomi pole kastreeritud-steriliseeritud, vaid on lastud omasoodu ja omavahel sigida.

Valjala vallavanema Aare Martinsoni sõnul on Ariste küla “loomasõbra” majapidamine luubi all olnud juba pikka aega.

“Tõsisemalt tegeleme selle probleemiga suve lõpust saadik,” ütles Martinson, kes on selles majapidamises viimase paari kuu jooksul olnud sage külaline. “Meie eesmärk on, et need loomad selle pere käest, kes neid ebanormaalsetes tingimustes hoiab, ära võetaks.”

Martinson lisas, et loomade omanik on andnud pidevalt tühje lubadusi, aga paremaks pole muutunud midagi. Varem oli majapidamises loomi veelgi rohkem. 11 koerast kolmele on nüüdseks uus kodu leitud, samuti kolmele kassipojale.

Praegu otsib vald koertele ja kassidele hoiukodude kaudu üle Eesti uut kodu. Lehm on aga kavas esimesel võimalusel tapamajja saata.

“Kui veterinaarametilt tuleb otsus, et loomad antakse vallale üle, siis on meie kohus nende eest hoolitseda,” ütles Martinson. “Valda on nõus aitama ka lemmikloomade turvakodu – nii toidu osas kui ka loomadele uusi kodusid otsides.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul näitas kontrollimine, et majapidamises polnud nõuetekohaseid pidamistingimusi ühegi koera jaoks. Ei koerad ega kassid saanud liigile omast sööta, loomad olid alatoidetud. Loomapidaja ei olnud taganud loomade nõuetekohast jootmist. Veist peeti aga peaaegu aasta ringi pimedas laudas lõastatult, probleeme oli looma söötmise ja jootmisega.

Kontrollimise ajal tehti omanikule ettepanek loomade vabatahtlikuks äraandmiseks ja ettekirjutused puuduste kõrvaldamiseks. Kuna järelkontrollid näitasid, et tingimuste parandamiseks ei ole midagi märkimisväärset ette võetud, tegi Saaremaa veterinaarkeskus otsuse kõik loomad loomapidajalt ära võtta.

MTÜ Lemmikloomade Turvakodu palub neil, kel on võimalik väärkoheldud loomadele kodu või hoiukodu pakkuda, endast teada anda.

 

 


Pangu end põlema, raisk!

Tiina Jõelaid, loomade omanik: “Loomi on mul sellepärast nii palju, et loomad on mu elu ja loomad on mul olnud eluaeg. Mul oli kunagi kaheksateist koera, muide. Nii palju sellepärast, et ma ei lase sündivaid poegi tappa. Loomade steriliseerimist ja kastreerimist mina õigeks ei pea – muidu ei tule ju loomadel poegi. Samamoodi olen sajaprotsendine abordivastane. Vett polnud loomadel ees sellepärast, et nad lihtsalt ajavad veeämbrid ümber. Kui mult loomad ära võetakse, siis ma rohkem oma jalga sinna enam ei tõsta ja rohkem mind enam ei ole ka siis. Ja kes hakkavad niimoodi näkku sittuma, pangu ennast põlema, raisk!”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 011 korda, sh täna 1)