Õppusele 24 tunnise etteteatamisega (1)

laskeharjutus_wKui seni oli kaitseväel kohustus teatada reservi arvatud meestele õppusest ette 120 päeva, siis tulevikus 24 tundi.

Tänavu kehtima hakanud riigikaitseseaduse muudatuse järgi saab kaitsevägi korraldada lisaõppekogunemisi, et viia õppuste korraldamise kiirus vastavusse tänapäeva konfliktide arenemise kiirusega. Lisaõppekogunemiste peamine eesmärk on valmisoleku kontroll.

Kaitsevägi on uut tüüpi õppuste läbiviimiseks valmis ja esimene selline võib toimuda niipea, kui valitsus selleks korralduse annab, ehk juba järgmisel aastal. Õppus võib kesta kuni 60 päeva.

Venno Tamjärv, välismissioonil osalenud saarlane:

Eks need targad inimesed seal mõtle alati häid mõtteid, aga oma kogemuse põhjal võin öelda, et reservis olev inimene, kellel pole varustust kogu aeg olemas, ei jõua 24 tunniga valmis. Arvestades olukorda, et pooled Eesti meestest on ju välismaal tööl – ei tea, kust need mehed võetakse.

Kui olla ettevõtte juht, on ehk võimalik oma plaane 24 tunniga muuta. Kasvõi telefoni teel on võimalik oma ülesandeid delegeerida. Mida peab aga tegema tavaline tööline… Tööandjal on küll kohustus äraminekuks luba anda, aga mis selle tagajärg on, ei tea. Ega riik ju alati kompenseeri rahalisi puudujääke, mis tekkida võivad.

Ajateenistuses olles oli võimalik saada vabastus maksekohustustest, vähemalt laenude puhul küll. Praegusel hetkel aga on see vist tõesti üks punkt, mille peale need targad inimesed mõtlema peaksid. Kui mees juhtub olema ainuke peretoitja, siis peaks ta kindlasti õppuse tõttu maksevabastuse saama.

Kui õppuse pikkus võib olla kuni kuuskümmend päeva, siis sõda võib veel kauem kesta. Arvan, et need, kes on välismaal, käsku nii kiiresti õppusele tulla täita ei saaks – välismaa tööandjad ei ole kohustatud vabastust andma. Need mehed oleksid õppuselt kindlasti puudu.

Usun, et ise saaksin 24 tunnise etteteatamise peale õppusele minna küll – mul on jäänud eelmisest elukutsest ka piisavalt varustust –, aga ega selle minekuga kodus eriti rahul oldaks. Mul on ju 9-kuune laps.

REISISELLID OBAMAL KÜLAS: Sander Ilvest ja Teele Viil Valge maja ees. SANDER ILVEST

Sander Ilvest, saarlasest fotograaf Postimehes:            

Mis sellistest lühikese etteteatamisega õppekogunemistest välja tuleb, ei kujuta ette, eks see selgu siis, kui sellist õppust esimene kord läbi viiakse. Kas ise nii ruttu minna saaksin, sõltub ilmselt konkreetsest olukorrast.

Nii lühikese etteteatamise peale kõik oma tööd-tegemised katki jätta on suhteliselt keeruline. Eriti nendel, kel on pere, lapsed. On vaja laps hommikuti kooli viia – järelikult ei saa seda teha. Kui lausa 60 päeva pead töölt ära olema – see on väga halb mõte. Ilmselt kannataks ka sissetulek.

Praegu, kui õppekogunemise etteteatamise aeg on 120 päeva, saab oma tegevusi varakult planeerida ja nii on okei. Ise käisin Siili õppusel, mis kestis kaks nädalat.

Kui saad aga 24 tundi varem teada, et pead 60 päevaks metsa minema – rahuajal on see ajuvaba. Ma saaks aru, kui sõda oleks lahti, siis on muidugi teine asi.

Kui juba praegu hoitakse õppekogunemistest kõrvale, siis arvan, et seda hakatakse uut moodi õppuste korral veel rohkem tegema.

 

taavi-tuiskTaavi Tuisk, kaitseliitlane, Kuressaare ametikooli infojuht:

Ma arvan, et see muudatus on põhjendatud ja praeguses julgeolekuolukorras vajalik.

Eks see, et aega nii vähe antakse, muuda olukorda mõnevõrra ebamugavaks küll – ise pead enam-vähem valmis olema, tööandja peab valmis olema. Mugav pole see kummalegi.

Aga ega reservkohustus ole mugav ka praegu, kui kutse tuleb kolm kuud varem – tööandja peab arvestama, et mind ei ole, ja ise pean samuti oma plaanid selleks ajaks lukku panema. Mis sest, et õppekogunemised on minu jaoks põnevad.

Tõsi, väga paljud reservväelased on tööl väljaspool Eestit, aga eks ka sellele ole mõeldud. Selge see, et näiteks teiselt poolt maakera polegi nii lühikese etteteatamisega ju võimalik Eestisse tagasi tulla.

Praktika näitab, kuidas see võimalik on. Kaitseliidus on selliseid asju, et tulge nüüd kohe, mingil määral proovitud. Et vaadata, kuidas see õnnestub.

Sissetulekud õppekogunemise ajal nulli ei kuku – makstakse ju vastavalt ametikohale kaitseväe palka. Muidugi võib juhtuda, et oma töökoha ja kaitseväe ametikoha palgavahe on suur.

Ma ei usu, et 24 tunnise etteteatamisajaga õppekogunemised rahuajal väga pikaks kujunevad. Pigem proovitakse kiiret mobiliseerimist läbi ja kui see eesmärk on saavutatud, saab koju tagasi. Eelmisel aastal toimunud Siili õppusel osalenud relvaalustest meestest suur osa oli seal ainult mõne päeva, harjutati üksuste formeerimist.

berens-askoAsko Berens, ettevõtja:

Minu ajateenimise aeg oleks jäänud segasele ajale vene sõjaväe ja Eesti kaitseväe vahele, seega ei ole ma käinud kummaski. Jäin vist üldse nimekirjadest välja – ei ole mind keegi reservi tahtnud ega kordusõppustele.

Kui mul vähegi oleks õppusele minek eraeluliselt võimalik oma nelja lapse kõrvalt, siis läheksin küll. Paar päeva või nädal õppusel oleks isegi mõeldav.

Kui aga õppus peaks kestma näiteks kuu aega, siis ühepäevase etteteatamise peale kogu oma elu teistpidi pöörata – see oleks küll karm. Ja 60 päeva – tõsi, see oleks küll maksimum – on ju ilmatu aeg!

Nii lühikese etteteatamisega õppused – see on utoopia. Selline asi lööks paljude inimeste elukorralduse sassi. Ma ei kujuta ette, mis saab siis nendest, kes näiteks Soomes tööl käivad. Mõni Norras ehitusel töötav saarlane sõidab kaks päeva koju – kas ta on siis juba desertöör?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 263 korda, sh täna 1)