KÜLALOOD: Külaselts üllitab ajalooraamatu

Anne Trei koostatud ja hea vastuvõtu osaliseks saanud kodulooraamatud ajendasid külaseltsi välja andma kolme küla ajalooraamatut.

MTÜ Medel annab kevadel välja Meedla, Maleva ja Vestla küla ajalooraamatu, mille trükkimise ja esitlusega seotud kulude katteks eraldas Kohaliku Omaalgatuse Programm 1280 eurot. Medeli juhatuse liikme Kati Aru sõnul on raamatus ligi 90 lehekülge ja seda trükitakse 120 eksemplari.

“Raamatu koostamisega seoses on olnud ilusaid kokkusaamisi,” märkis Kati Aru, kes kogus raamatusse mälestusi ja põnevaid lugusid Vestla küla nelja nüüdseks kadunud talu kunagiste elanike järeltulijatelt.  Näiteks meenutas üks Kuressaares elav vanaproua, kuidas pärast küüditamist takistas tal kodukülla naasmist asjaolu, et nõukogude võim oli tema maja  Vestla külas koost lahti võtnud ja Dejevosse viinud.

Aru sõnul pakkus talle põnevust ja kaasaelamist 1939. aasta sündmuste ja järgnenud sõja põhjustatud segadus tollastes taluperedes. Vestla külas oli kaks peret, kelle liikmed sattusid mõlemale poole rindejoont. Praegugi on alles veel elamine, kus õde abiellus 1939. aastal Eestisse tulnud Vene sõjaväelasega, perepoeg võeti aga sõdima Saksa poolele. Kui sakslased kuuri alt Vene sõjaväeauto leidsid, pandi maja põlema, rääkis Kati Aru.

Ta lisas, et raamatu saavad kõik endised ja praegused talupered, kes raamatu koostajatele andmeid ja mälestusi jagasid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 278 korda, sh täna 1)