Elektrikatkestus keeras paraja supi kokku (7)

SEGAS TÖÖD: Heli Lallo üks tööülesandeid Saare Leivas on pagaritoodete koostisosad täpselt üle kaaluda. Elektrikatkestus segas tööd omajagu. MAANUS MASING

SEGAS TÖÖD: Heli Lallo üks tööülesandeid Saare Leivas on pagaritoodete koostisosad täpselt üle kaaluda. Elektrikatkestus segas tööd omajagu.
MAANUS MASING

Teisipäevane elektrikatkestus tekitas korraliku jama kohalikele toidutöösturitele – kellel kerkisid saiad üle, kelle töötajad pidid kauem tööl olema, et toodang saaks ikkagi tehtud.

Saare Leiva juhi Janar Vaima sõnul seiskus nende majas töö ühtekokku pea kaheks tunniks. Kuigi elekter oli ära tunni, siis ahjude uuesti soojaks saamiseks kulus ligi tunnike veel.

janar-vaima“Osa saiu oli ahjus ja osa ahju minemas. Osa küpsiseid, mis olid ahjus, läks praaki, saiad kerkisid üle,” loetles Vaima katkestuse põhjustatud jamasid. Tooted tuli seega otsast peale uuesti teha.

Kahjunõue ei aita

See omakorda tähendas, et inimesed pidid kauem tööl olema, et asjad saaksid tehtud. “Õnneks on meil väga tublid inimesed, kes püüdsid päästa, mida päästa andis, ja andsid endast parima,” tõdes Vaima ja avaldas tänu oma töötajatele, kes päästsid Saare Leiva suurematest kahjudest.

Ehkki katkestuse kokkukeeratud “suppi”, mida helpida, oli omajagu, pole Vaima sõnutsi kahjunõuet esitada ilmselt mõtet. “Enne saab raha Panga pangalt kui Elektrilevist,” nentis ta. “Oleme esitanud kahjunõudeid ennegi – tulemus on suur null.”

Voolukatkestused segasid ka Saaremaa DeliFood OÜ tavapärast töötamist. Tööstuse tootmisjuht Marko Mägi tõdes, et katkestuste tagajärjel seiskusid neil liinid ja kuna protsesse pidi uuesti alustama, siis venis neilgi tööpäev plaanilisest ligi 1,5 tundi pikemaks.

“Samuti kannatas sel hetkel tootmises olnud toodang, millel oli kadu umbes 120 kg,” märkis Mägi.

Tema sõnul soovivad nad kindlasti selgitusi saada, mis voolukatkestuse tingis, sest nende tööstuses oli lühikese aja jooksul koguni kaks katkestust. “Kahjunõude esitamise otsustame lähipäevil,” lisas Mägi.

Saaremaa piimatööstuse juhatuse esimees Ülo Kivine nentis, et katkestus seiskas ka nende tootmise. “Nagu ma ka varem olen öelnud, piisab tänapäevasele tootmistehnoloogiale juba hetkelisest katkestusest,” sõnas Kivine. Süsteemid on kohe häiritud ja nende taastamine võtab oma aja.

Aina katkestused

Teisipäevase katkestuse tagajärgi likvideeriti veel hilisõhtul. See puudutas külmasüsteemide taastamist ja siiamaani on need järelevalve all, tõdes Kivine eile. “Muidugi on see häiriv ja koormav,” tähendas ta.

Kivine lisas, et kuigi Elektrilevi viimaste aastate statistika näitab katkestuste arvu vähenemist, siis selle aasta kohta seda küll vist öelda ei saa.

“Viimastel kuudel on neid ikka päris tihti ette tulnud,” kinnitas ta. “Loodetavasti millalgi hakkab Elektrilevi tunnuslause “toome elektri sinuni” ka tööle.”

Samas naabruses asuv Saaremaa lihatööstus pääses sel korral nii katkestusest kui ka sellega kaasnenud jamadest.

Teisipäeval pisut pärast kella 15 kadus elekter Kuressaares Ida-Niidu ja Kalevi tänava piirkonnas ning ka Kudjapel ja Muratsis, jättes vooluta ümbruskonna ärid, tööstused ja elumajad. Elektritoide taastus kell 15.50. Elektrilevi juhtivspetsialisti Villord Laulu sõnul põhjustas katkestuse ühe 10 kV maakaabli rike.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 947 korda, sh täna 1)