Jüri Peets: Salmele on ilmselt maetud viikingikuningas (8)

MÄNGUNUPP SUUS: Jüri Peetsi hüpotees tugineb muu hulgas ühe skeleti suust leitud mängunupule, mis kujutab endast kuningat lauamängus hnefatafl. RAUL VINNI

MÄNGUNUPP SUUS: Jüri Peetsi hüpotees tugineb muu hulgas ühe skeleti suust leitud mängunupule, mis kujutab endast kuningat lauamängus hnefatafl.
RAUL VINNI

Arheoloog Jüri Peets avaldas Delfi saates “Sensor” Salme laevmatuste kohta uue hüpoteesi, mille kohaselt on laevas viimse puhkepaiga leidnud muistne viikingikuningas.

Aastail 2008 ja 2009 Salmel avastatud sõdalaste säilmetega muinaslaevade uurimiseks käivad praegu ulatuslikud tööd, kus analüüsitakse kõike alates säilmete DNA-st kuni matusetalituse struktuurini. Uuringud toimuvad täielikult välisfondide toel.

Aastaid Salme leiuga tegelenud arheoloog Jüri Peets on jõudnud arvamusele, et Salmel maeti mõni viikingikuningas. Tema hüpotees tugineb surnute asetusele laevas ja ühe skeleti suust leitud mängunupule, mis kujutab endast kuningat tolleaegses populaarses lauamängus hnefatafl.

Uurimisele on suure jälje jätnud ajalooinstituudi kaotamine, mis Salme leidudega tegeles ja kust teadlased palka said. Seis on nii hull, et kaheksa aasta tagused leiud ei ole isegi veel konserveeritud ega muuseumi jõudnud. Järgmisel aastal peaks see Tallinna ülikooli abiga siiski lõpule jõudma.

Teema on ette võtnud ka taani professor Eske Willerslev, kes on tuntud selle poolest, et kirjutas geneetilistele uuringutele tuginedes ümber Ameerika asustusloo. Viikingite genoomi uurimine on tema järgmine projekt.

“On väga haruldane, et leiame terve rühma, kellest on kindlalt teada, et nad olid rüüstajad. See annab pildi, milline oli võõrale maale läinud viikingisalk. Suhted, perekond ja see, kas nad olid ühest või mitmest Skandinaavia paigast, see kõik on küsimärgi all,” rääkis Willerslev, lisades, et Salme avastusel on potentsiaali muuta täielikult arusaamu viikingiaja kontseptsioonist ja sellest, kes viikingid olid.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 587 korda, sh täna 1)