Ülo Arge on rattasõidud asendanud jalutamisega (2)

IKKA SPORTLIKULT: Kui ilm vähegi lubab, võtab spordiveteran Ülo Arge ette mõne kilomeetri pikkuse jalgsirännaku, seda tervise huvides, hea enesetunde saamiseks.  EGON LIGI

IKKA SPORTLIKULT: Kui ilm vähegi lubab, võtab spordiveteran Ülo Arge ette mõne kilomeetri pikkuse jalgsirännaku, seda tervise huvides, hea enesetunde saamiseks.
EGON LIGI

Täna 80-aastaseks saav jalgrattaspordiveteran Ülo Arge jätab juubelipäeval treeningdressi selga panemata ja võidusõiduratta kuuri. Ohutuse mõttes ta lumistele ja libedatele teedele jalgrattaga ei kipu.

“Ilusa ilmaga kõnnin mõne kilomeetri. Tervis mängis vingerpussi ja seepärast pole ma jalgrattasadulasse enam istunud. Muidu sõitsin ikka iga päev mitukümmend kilomeetrit,” rääkis eelmise sajandi teises pooles meistersportlase normatiivi täitnud tulihingeline spordimees.

Jalgrattaspordiga on Ülo tegelenud üle viiekümne aasta. Üksnes Saaremaa velotuure on tal seljataha jäänud viisteist.

Oma pika võistluskarjääri jooksul peab juubilar üheks oma tippsaavutuseks Eesti maanoorte meistriks tulekut. Sitke võistlejahingega maanteeratturit on nimetatud ka igaveseks teiseks, kuna enamikel kordadel on ta autasustamistseremooniatel käinud diplomeid ja medaleid vastu võtmas ikka pjedestaali teisel astmel.

Saarlane otsis mulku

Võidurõõmu on Läätsa küla mees saanud tunda ka veteranide arvestuses võisteldes. Üksteist aastat tagasi võitis ta Elvas peetud üleriigilistel rattasõiduvõistlustel 65 kilomeetri pikkusel distantsil oma vanuseklassis esikoha.

Aastaid on Ülo olnud nii tegevsportlane kui ka treener. “Kui sa tahad, et võistkond hästi esineks, siis jätad sõitjana isiklikud plaanid tahaplaanile. Tihti tuli mul meeskonnakaaslane grupi vedamiseks tuulde võtta,” toonitas Ülo.

Mandrimeestele on saarlane meelde jäänud ka oma humoorika saaremurdelise keelepruugiga. Maaspordiühingu Jõud kuulsamaid rattureid, maailmameistrivõistlustel osalenud ja N. Liidu meistrivõistlustel medaleid võitnud üheksakordne Eesti meister Kalju Koch on rattaveteranidega kohtumisel sageli meenutanud seda, kuidas Ülo Tartu staadionile sisenedes mulku otsis.

“Nii see oli küll. Eesti velotuuril sattusin ohtlikku olukorda. Pidin äärepealt veoautoga kokku põrkama. Pidurdasin ja lendasin hoobilt kraavi. Võistlusratas purunes mitmeks tükiks. Autot, millel tagavarattad peal, andis oodata. Kui ma siis ükskord jälle sadulasse sain, oli peagrupp väga kaugel ees. Minul tuli üksinda lõpujoone poole rühkida. Finiš oli staadionil, aga ega´s ma Tartu linna nii väga tundnud. Eks ma siis staadionile lähenedes hüüdsingi, kus see mulk siin on. Mind juhatati väravast sisse ja nii ma selle etapi siis lõpetasin,” pajatas Arge.

Velotuurist kahju

Vanameistril on kahju, et nii populaarset Saaremaa velotuuri enam ei korraldata. Ta saab põhjustest aru, nentides, et riigi toetus on sellise võistluse korraldamiseks vajalik. Millegipärast ei pidanud kõrged spordiametnikud Saaremaa velotuuri rahalist toetamist aga võimalikuks.

Ent igal aastal peetakse Saaremaal jalgrattavõistlusi Ülo Arge rändkarikale. Auhinna annab võitjale üle jalgrattalegend ise. Nii oli see ka tänavu.

Ülo on laulnud ka Salme meesansamblis, tantsinud rahvatantsurühmas ja astunud üles harrastusnäitlejana. Tema mehetegusid on tunnustanud ka Salme vald. 2008 aastal võttis Ülo vastu valla elutööpreemia.

Eesti Kultuurkapitali spordipreemiaga tunnustati veteransportlast ja treenerit kümme aastat tagasi. Lisaks hulgale spordidiplomitele on Kase talus aukohal Saaremaa kodukaunistamise tunnuskiri aastast 2012.

Tänane juubilar on kahe tütre ja poja isa ning mitmekordne vana- ja vanavanaisa.

Rattameeste kombel nael kummi edasiseks! Kordaminekuid soovivad ka Saarte Hääl ja Kadi raadio.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 496 korda, sh täna 1)