Rahanõue takerdus kohtutäituri käes (1)

DROONIFOTO: MAANUS MASING

DROONIFOTO: MAANUS MASING

Mustjala vallas Rannaaugu sadamat arendanud mittetulundusühingult PRIA kasuks väljamõistetud 185 000 eurot on kasvanud viiviste ja intresside tõttu 248 000 euroni.

“PRIA-l olnuks võimalus võla tasaarveldamiseks siis, kui kliendile olnuks sama projekti raames osa summast veel välja maksmata. Kui kliendile maksmata summasid tagasinõude jõustumise ajal ei ole, pole tasaarveldus võimalik,” ütles Saarte Häälele põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik.

PRIA nõudis Rannaaugu sadamat ehitanud MTÜ-lt Vahuranna tagasi osa kahe etapi rahastusest, 90 854 ja 94 669 eurot. PRIA võitis tagasinõuete teemalised vaidlused I ja II kohtuastmes, MTÜ esitas apellatsiooni riigikohtusse ja seda menetlusse ei võetud.

Vahuranna ei ole võlgadest seni midagi tasunud ning viivis ja intress on summasid kasvatanud umbes 63 000 euro võrra. Aprilli keskel andis PRIA nõuded kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koja (KPK) kätte. PRIA-l endal ei ole võimalust näiteks võlgniku kontot arestida, vara sundmüüki korraldada jne.

“Milliseid samme ja kuidas kohtutäitur võla kättesaamiseks ette võtab, ei ole PRIA määrata,” selgitas Maris Sarv-Kaasik.

Summa kasvab

Saarte Häälele on teada, et KPK andis PRIA nõude menetleda Paide kohtutäiturile Virge Välbile, kes seadis tänavu juuli algul Tagaranna külas asuvale sadama 7706 m2 suurusele kinnistule keelumärke kinnisasja käsutamise keelamiseks. Täituri järgmine samm pidanuks olema kinnistu müükipanek, et saadud rahaga PRIA nõue katta. Seda pole aga tehtud ja iga päevaga tiksub nõudele lisa otsa.

“Kojal puudub juurdepääs täitetoimikutele ja seetõttu ka neis sisalduvale informatsioonile. Kojal puudub pädevus anda hinnanguid kohtutäituri tegevusele. Juhul kui te oleksite täitemenetlusosaline, saaks teie küsimustele vastata kohtutäitur,” teatas KPK jurist Nele Mals. Virge Välb Saarte Hääle kommentaaripalvele ei vastanud.

“Sadama müükipaneku varianti PRIA kindlasti kommenteerida ei tea – kui juhtum on juba antud täiturile, siis tegeleb sundtäitmise ja võla sissenõudmisega täitur ning PRIA paralleelselt samu tegevusi ei tee,” ütles Maris Sarv-Kaasik.

Saarte Häälele on teada, et kohtutäitur pöördus suvel MTÜ Vahuranna poole sooviga saada nende varade nimekiri, kuid see on olnud ka ainus kokkupuude.

Kolter Kalle2Sadama kinnistu kuulub küll Mustjala vallale, kuid vallavanem Kalle Kolteri sõnul ei saa vallalt raha sisse nõuda, sest 2012. aastal seati 20 aastaks hoonestusõigus MTÜ kasuks. “Meie käest ei saa midagi sisse nõuda,” selgitas Kolter. Vald on tema sõnul toetanud Vahurannat oma eelarvest näiteks juriidilise abi eest tasumiseks, kuid see on ka kõik.

Atla maksti ära

Sellega erineb Rannaaugu sadam Lääne-Saare valla Atla sadamast, mida arendas toonane Lümanda vald ise. Kui PRIA ka sealse ehituse juures toetuste väärkasutust nägi ja vallalt raha tagasi nõudis, võttis vallavalitsus laenu ning maksis intresside ja viiviste lisandumise vältimiseks raha ära.

21 inimest ühendava MTÜ Vahuranna viimases majandusaasta aruandes öeldakse, et MTÜ materiaalse põhivara ehk sadama jääkmaksumus on 450 511 eurot. MTÜ üks juhatuse liikmetest, kes ei soovinud oma nime lehes näha, mainis, et sadama omanik on tegelikult Mustjala vallavalitsus. “MTÜ on ainult selle rentnik, seepärast ei oska mina küll täie kindlusega öelda, kas seda saab üldse müüki panna,” sõnas ta.

Lääne ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Annely Erm ütles, et Rannaaugu sadama rahastamise asjaolude uurimiseks alustatud kriminaalmenetlus on jätkuvalt käimas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 527 korda, sh täna 1)