Koostööst võidaks kogu Eesti poliitika

KULTUS EI KÕNETA: Janne Nurmik jääb enda juurde, et ainuüksi minevikule toetumine ei saa enam olla edasiviiv jõud.  TAMBET ALLIK

“Usun, et Keskerakonna uue juhi ja tema meeskonna esmane eesmärk on muuta õhkkond erakonnas helgeks ja tulevikku vaatavaks,” kirjutab Keskerakonna Saaremaa piirkonna esimees Janne Nurmik.

31. oktoobril oma piirkonna juhatuse liikmetega väikest ennustusvõistlust tehes pakkusin Jüri Ratasele Yana Toomi ees võitu 690 häälega. Jüri Ratas võitis 654 delegaadi toetuse.

Nagu ühele ennustusvõistlusele kohane, panime naljatamisi välja auhinna nii kõige täpsemale ennustajale kui ka suurimale ebaõnnestujale. Seega jääb minu korraldada nüüd Saaremaa piirkonna juhatuse liikmete ja Keskerakonna vastse esimehe matk Koigi rabasse. Luban, et huvilised saavad selle ürituse toimumisest ja kordaminekust ka kuulda.

Töö kandis vilja

Jüri Ratase võitu teiste kandidaatide ees pidasin tõenäoliseks ainuüksi seepärast, et ta Keskerakonna esimehe vastutusrikast rolli tõepoolest ka oma hinges ja südames soovis. Ta on oma eesmärgi saavutamiseks ka reaalseid samme astunud. Ratas võttis aja, suhtles silmast silma piirkondade liikmetega üle Eesti, selgitas ja põhjendas oma kandideerimise soovi ning erakonna tulevikuvisiooni. Teised esimeheks pürginud seda samaväärselt ei teinud. Mul on tõesti hea meel, et Jüri Ratase töö ka vilja kandis.

Usun, et Keskerakonna uue juhi ja tema meeskonna esmane eesmärk on muuta õhkkond erakonnas helgeks ja tulevikku vaatavaks, jättes hirmu ja karistusaktsioonid ning segadused ja ootamatud tagasilöögid finantsdistsipliinis igaveseks minevikku.

Loodan, et erakonna juhtimine muutub laiapõhjaliseks ja läbipaistvaks, piirkonnad saavad tuge nii rahaliselt kui ka maailmavaateliselt, erakonna erinevad kogud ja volikogude komisjonid muutuvad aktiivseks ja tulemuslikult töötavaiks. Nagu ütles veteranpoliitik Marju Lauristin ETV saates “Kahekõne”: “Keskerakond saab lõpuks ometi normaalseks erakonnaks.”

Keskerakonna lõhenemisse ei ole mul vähematki usku. Ka praegused end savisaarlasteks tituleerinud riigikogu liikmed näevad ju oma tegelikke võimalusi kõige paremini just Keskerakonnas. Selle on selgelt välja öelnud ka Yana Toom, kes on korduvalt kinnitanud, et tema erakond on Keskerakond.

Süüdistamisest ei piisa

Küll ei näinud ma Yana Toomi Keskerakonna juhi positsioonil enne erakorralist kongressi ega selle toimumise ajal. Seda puhtalt seetõttu, et ta ei avaldanud selleks siirast tahet. Pigem kandideeris Toom erakorralisel kongressil selleks, et võtta Edgar Savisaare kaotus oma õlule. Olen üsna veendunud, et Yana Toom näeb end veel ühe ametiaja Brüsselis, ent mitte Keskerakonna või Tallinna linna juhina.

Edgar Savisaare rolli Keskerakonnas on täna väga raske ennustada. Oma positsiooni, olgu selleks auesimees või muu, peab Edgar Savisaar eelkõige ise kogu hingest tahtma ja seda ka    selgesõnaliselt välja ütlema.

Mis puutub valitsuse edasisse käekäiku, viitavad mitmed märgid sellele, et praeguse koosseisu eluiga on läbi. Kas valitsus kukub päevade või kuude pärast, on poliitikaanalüütikute hinnangul juba tehniline küsimus. Rõivase valitsuse süüdistamine Eesti seisakus ei ole valitsuse kukkumiseks piisav.

Valitsuse moodustamiseks peab sobival jõul olema ka idee. Kui selles kokku leppida ei suudeta, püsib Rõivase valitsus kuni järgmiste valimisteni. Vahepeal võib veel käiku minna stsenaarium, kus Reformierakond vahetab sisepingete tõttu Rõivase mõne teise võimekama isiku, näiteks Michali või Pentus-Rosimannuse vastu.

Selles olen ma enam kui kindel, et kui Keskerakonna juhtfiguuridel on soov positiivselt, ka argumenteeritud kriitikat tehes, Eesti riigi ühistes huvides ja koostöös teiste erakondadega demokraatlikku tööd teha, võidab sellest kogu Eesti poliitika.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 42 korda, sh täna 1)