Miks on Clintoni kampaania suunatud eelkõige naistele?

NAISED ON MÄÄRAVAD: Küsitluste järgi peaks Hillary Clinton eeloleval teisipäeval toimuvad valimised napilt võitma. Tema peamine trump Donald Trumpi ees olevat oskus võita endale keskklassi naiste hääled. USATODAY.COM

NAISED ON MÄÄRAVAD: Küsitluste järgi peaks Hillary Clinton eeloleval teisipäeval toimuvad valimised napilt võitma. Tema peamine trump Donald Trumpi ees olevat oskus võita endale keskklassi naiste hääled.
USATODAY.COM

Eeloleval teisipäeval valivad ameeriklased endile uue riigipea. Briti majandusväljaanne The Economist kirjutab, et viimastel kuudel on Demokraatliku Partei presidendikandidaadi Hillary Clintoni valimiskampaania suunatud eelkõige naistele. Miks?

USA valimistele pühendatud The Economisti numbri pikema ülevaateartikli üks peategelasi on Philadelphia pensionär Karen Katz. Alates 1968. aastast, mil Demokraatliku Partei esindajana pürgis Valgesse majja Robert F. Kennedy, on Katz vabatahtlikuna osalenud pea kõigis valimiskampaaniates ja alati on ta agiteerinud demokraatide kasuks.

Nüüd on tal seljataga juba üle 70 eluaasta. The Economistile antud intervjuus möönab Karen Katz, et seekordse valimiskampaania ajal kavatses ta jääda passiivseks pealtvaatajaks. Kui ta aga toimuvat tähelepanelikult jälgis, tegi teda murelikuks fakt, et suur hulk Philadelphia eeslinnades (ühes neist asub ka Kareni kodu) elavaid naisi kavatseb oma hääle anda Vabariikliku Partei kandidaadile Donald Trumpile.

Just see asjaolu sundiski pensionärist ameeriklannat taas valimiskampaanias osalema. Kui Demokraatlik Partei avas Philadelphia lähistel ühe oma esinduse, otsustas Karen Katz võimalust kasutada – ta hakkas vabatahtlikult agiteerima Hillary Clintoni kasuks.

Praegu seisneb tema töö selles, et kolmel õhtul võtab ta telefoni ja helistab inimestele koju, peamiselt keskklassi koduperenaistele, et tutvustada neile demokraatide valimisprogrammi. “Vaimselt on see vägagi kurnav töö,” tõdes ta. “Kuid ma võtsin endale kolm tütart appi.”

Nii sattuski Karen Katz USA ajaloo ühe suurema valimisheitluse keskmesse, kirjutab The Economist. Sotsioloogilised küsitlused näitavad, et vabariiklast Donald Trumpi kalduvad rohkem toetama keskklassi kuuluvad töötavad valged mehed. See tähendab aga, et Hillary Clinton peab suure ülekaaluga enda poole võitma keskklassi kuuluvad naisvalijad. Paraku on ajalugu näidanud, et seni on need inimesed kaldunud toetama vabariiklasi, kuid mitte alati.

USA suurlinnade vahetusse lähedusse jäävates keskmiselt jõukates elamurajoonides elab rohkesti naisvalijaid, kes on saanud küll hea hariduse, kuid teostavad end ainult koduses majapidamises. Tihedama asustusega osariikides elavad nad väga kontsentreeritult.

Sotsioloogide arvates on just see elanikkonnakiht praeguse valimiskampaania n-ö võtmegrupp, kelle hääled otsustavad valimiste lõpptulemuse.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 59 korda, sh täna 1)