Maailma teine kosmonaut pääses Saaremaal rängast autoavariist (3)

SAATUSLIKUL PÄEVAL: Kosmonaut German Titov Kuressaare lossi juures 20. juulil 1965. SAAREMAA MUUSEUMI KOGU

SAATUSLIKUL PÄEVAL: Kosmonaut German Titov Kuressaare lossi juures 20. juulil 1965.
SAAREMAA MUUSEUMI KOGU

1965. aastal Saaremaad külastanud kosmonaut German Titov oleks kohutavas autoavariis peaaegu elu kaotanud. Küll jätsid elu Titovi korteežis kaasa sõitnud kohalik õpetajanna ja teda vedanud autojuht.

1965. aasta 20. juuli oli ilus ja päikesepaisteline päev. Pikka aega kestnud kuumaperiood oli toonased Saaremaa kruusateed nii tolmavaks muutnud, et autod pidid parajat pikivahet hoidma. Muidu oleks lihtsalt tolmus eksinud ja teelt välja sõitnud.

Mööda Sääre maanteed sõitis tollase Kingissepa linna poolt 1961. aasta augustis maailmas teise inimesena kosmosesse lennanud ja sealt edukalt naasnud German Titovi autokorteež. Nagu omal ajal Juri Gagarin, tegi ka Titov mööda NSV Liitu ja välisriike külastusi. Koos kosmonaudiga said liikuda kohalikud võimukandjad ja eesrindlikud kodanikud.

German Titov võeti Saaremaal vastu pidulikult. Mändjalas toimus tema auks uhke vastuvõtt, kus esines ka Kingissepa kultuurimaja naisansambel. Väidetavalt soovinud kosmonaut päras vastuvõttu veel Sõrves käia, et tutvuda kohaliku kalatööstusega ning varuda õhtuseks olenguks vajalik kalavaru, eelkõige just angerjaid. Sihtkohta nad aga ei jõudnud, sest paar kilomeetrit hiljem tabas neid hirmus õnnetus.

Tolmune tee

Tänase Keskranna kandis hakkas korteež mööduma eessõitvast autost. Sõrve poolt lähenes korteežile kruusakoormaga võimas kallurauto ZIL-585.

Esimesena möödumismanöövrit alustanud Volgal takistas ilmselt eessõitva auto poolt kruusateel ülespööratud tolm nähtavust ja nii ei märgatudki lähenevat kallurit. Volga sattus ZIL-585-ga vastassuunavööndis laupkokkupõrkesse.

Õnnetuses hukkus Kingissepa linna algkooli 33-aastane õpetaja Ellen Treimann, samuti sai surma teda sõidutanud autojuht.

German Titovi vedanud auto sõitis õnneks tagapool ja nii pääses maailma teine kosmonaut õnnetusest napilt. Kuigi Volgas oli teisigi sõitjaid, said nad õnnekombel vaid kergemaid vigastusi. Eluga pääses ka veoauto juht.

“Meie jõudsime juhuslikult mööda sõites sündmuskohale arvatavalt umbes tund pärast avariid,” meenutab kohalik elanik Uno Rand. “Üllatuslikult miilitsaid veel väga palju kohal polnud.”

Oliver Rand

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 501 korda, sh täna 1)