Armas apteek, avita!

MUHULASTE HEAKS: Farmatseudid Leena Puu (vasakul) ja Maie Vallau on Muhu patrioodid. Nad tunnevad kõiki muhulasi, pealegi käib apteegis ka saarlasi ja välismaalasi. MAANUS MASING

MUHULASTE HEAKS: Farmatseudid Leena Puu (vasakul) ja Maie Vallau on Muhu patrioodid. Nad tunnevad kõiki muhulasi, pealegi käib apteegis ka saarlasi ja välismaalasi.
MAANUS MASING

Termomeeter näitab talvekuu teise päeva hommikul paar pügalat alla nulli. Kogu Muhumaa on mattunud lumevaiba alla. Kohevast valgest ollusest tunnevad rõõmu koolijütsid. Saab lumesõda pidada ja ehk lumememmegi püsti panna.

Lumes hullates ei pane lapsed sageli tähelegi, kuidas külmapoisid neile naha vahele poevad ning nohu, köha ja kurguvalu valla päästavad. Kui külmetushaigused kimbutavad, seatakse sammud apteegi poole. Kas niisked, tuulised ja jahedad sügisilmad on muhulasi-saarlasi viirustesse nakatanud? Kui on, peab apteek avitama, nagu laulusalmgi ütleb.

Muhu Liiva apteegi 33-aastase apteekristaažiga farmatseut Leena Puu ütleb, et päeva jooksul külastab rohupoodi mitukümmend inimest. Leena, kes sünnilt muhulase ja kõinlase (Kõinastu laid – A. L.) tütar, alustas tööelu Orissaare apteegis. Viimased 11 aastat on ta medikamente jaganud muhulastele.

Kogenud apteekri sõnul on pilt ravimite hulga poolest viimastel aastakümnetel kirjumaks läinud. Palju analooge on juurde tulnud.

Kui nohusse jäänud inimene ei tea, millist ravimit tarvitada, mida apteeker soovitab? Leena ütleb, et üks kuum kaup on kapslid, ütleb ka rohu täpse nime, mida ei riski kirja panna. Farmatseudi arvates on suu kaudu manustatavad asjad teistest ravimitest tõhusamad.

Köhast aitab lahti saada siirup, aga on ka muid arstimeid. Ravimtaimeteed on Leena hinnangul samuti head.

Kui veel eelmise sajandi keskpaigas ja lõpupoole oli peamine palavikku alandav rohi aspiriin, siis nüüd soovitavad apteekrid ennekõike paratsetamooli.

Riiulil hakkab silma pakike, millele kirjutatud “Hematogeen”. “See on härjaveri, kosutab verd. Kellel hemoglobiin madal, saab sellest abi,” selgitab Leena.

Saame ka teada, et kõige rohkem tarbitakse ravimitest valuvaigisteid. Ning sobivad prillidki võib pisikesest maa-apteegist nina peale osta.

Rohupoes ei müüda aga üksnes ravimeid. “Siin on sõrmesidemed, päris uus kaup, augustis panime müügile. Kui sõrmel on väike haav, saab sideme peale tõmmata,” näitab apteeker ümmargust rõngakest.

Lisaks tavalisele plaastrile müüakse spordiplaastrit. “See on selline põnev asi, mis otseselt ei ravi, aga võtab valu ja pinged ära,” teab Leena.

Farmatseut Maie Vallau peidab ennast tagaruumis. “Külmetushaigused on ka mind tabanud. Ma ei taha rahva sekka tulla,” ütleb 37-aastase staažiga apteeker. Kõik need  aastad on Maie Muhu apteegis töötanud. Pole muhulast, keda ta ei tunneks.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 549 korda, sh täna 1)