Tunnustatud arst Maie Õun 80!

KAUNIS VANALINNAS: Kuressaare vanalinnas meeldib Maie Õunale vahel lihtsalt jalutada ja linnavaateid nautida. AARE LAINE

KAUNIS VANALINNAS: Kuressaare vanalinnas meeldib Maie Õunale vahel lihtsalt jalutada ja linnavaateid nautida.
AARE LAINE

Üle 50 aasta arstina töötanud ja maakonna teeneteplaadiga tunnustatud (2004) Maie Õuna õnnitlesid eile tema 80. juubelipäeval pereliikmed, kolleegid, sõbrad ja tuttavad.

Kolme lapse ema, seitsme lapse vanaema ja kahe lapse vanavanaema krapsakat liikumist jälgides ja tema mõtteavaldusi kuuldes ei oska küll arvata, et see aktiivne sportlik saarlane on nii auväärse tähiseni, 80. verstapostini, jõudnud. Aga nii see on.

Leisist pärit ja sealses keskkoolis õppinud neiu unistas juba koolipõlves arstikutsest. Pärast keskkooli lõpetamist sooritaski toona Maie Lember edukalt sisseastumiseksamid Tartu riikliku ülikooli arstiteaduskonda.

Tartu, Keila, Saaremaa

“Varem olin ma vaid korra Tartus käinud. Ülikooli sisseelamisega aga raskusi ei tekkinud. Elasin ühiselamutoas koos 26 tüdrukuga. Kõrvaltoas oli 20 noormeest. Niisugune oli elu. Keegi aga ei virisenud,” meenutas juubilar ülikooliaega.

Ülikoolilinnas hakkas esimese kursuse tudeng Maie sõudmistreeningul käima. Kuigi saarlastele pole sõudmine võõras, spordialana seda siin tollal ei harrastatud. Emajõel treenides ei lasknud tulemused end kaua oodata. Maiest sai akadeemilises sõudmises kaheksase paadi esisõudja. Naiskond on tulnud ka Eesti meistriks, samuti mitu korda Tartu meistriks.

Ülikooli lõpetamise järel suunati viimasel kursusel abiellunud, nüüd juba Õuna nime kandev doktor Maie Keila haiglasse. “Abikaasa Kalev oli tööl Tallinna polütehnilises instituudis. 1963. aastal tulime Saaremaale. Mehele pakuti Saarte Kõrgepingevõrkudes kapitaalehituse osakonna juhataja kohta ja mina alustasin siin kooliarstina. Edasi läksin poli-
kliinikusse tööle,” rääkis Maie Õun.

Saaremaal on ta töötanud mitmel ametikohal, olnud ka polikliiniku juhataja. Aastakümneid on doktor Õun juhatanud arstlikku komisjoni, kes kontrollis kroonusse minevate noormeeste tervist. Ükskord öelnud üks mees doktorile, et te saatsite minu isa sõjaväkke, saatsite minu ja nüüd siis saadate minu poja.

Kaheksa aastat tagasi hindas kaitseressursside ameti Kuressaare arstliku komisjoni esimees Maie Õun Saaremaa noormeeste füüsilist ettevalmistust ajateenistuseks kehvaks. Millises vormis on praegu kaitseväkke minejad, ei oska kogenud tohter öelda. Viis aastat tagasi otsustas Maie Õun pensionipõlve pidama hakata.

Toas ei taha istuda

Kui vähegi mahti, toimetab ta Leisi kandis poja maakodus. Kuigi Maie on sügisel sündinud, peab ta oma lemmikaastaajaks kevadet. “Siis saan peenramaal näpud jälle mullaseks teha. Toas ma istuda ei malda,” toonitas juubilar.

Igavust Maie Õun ei tunne. Arstide seltsi liikmena käib ta kolleegidega kohtumas. Koos tähistatakse sünnipäevi ja muid tähtpäevi. Väga meeldejäävad on olnud suure suguvõsa kokkutulekud. Oma hobideks peab Maie ristsõnade lahendamist ja ka lugemist. Ikka samasugust erku meelt soovivad teenekale arstile ka Saarte Hääl ja Kadi raadio.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 988 korda, sh täna 1)