Sagur teeb Kaali pruuli- ja pagarikoja (12)

PRUULIKODA KERKIB: Alver Saguri sõnul hakatakse Kaali mõisaaidas tegema koduõlut, siidrit ja mõdu. Sagur näitab dolomiidist lampi, mille sarnased tulevad hoone seintele. MAANUS MASING

PRUULIKODA KERKIB: Alver Saguri sõnul hakatakse Kaali mõisaaidas tegema koduõlut, siidrit ja mõdu. Sagur näitab dolomiidist lampi, mille sarnased tulevad hoone seintele.
MAANUS MASING

Saaremaa ettevõtjad investeerivad kokku ligi miljon eurot projektidesse, mille rahast pool tuleb toetusena LEADER-meetmest.

Ettevõtja Alver Sagur ehitab oma ettevõttega Haakeri Kaali mõisa viljaaidas välja pruuli- ja pagaritöökoda, mis on juba kerkimas.

“Praegu ongi käsil kogu kompleksi arendamine, uue pruuli- ja pagaritöökoja toodangut saab ehk juba järgmisel aastal. Tegemisse ei lähe ainult õlu, vaid näiteks ka siider ja mahl,” ütles Sagur.

Ta lisas, et pruulima hakatakse eelkõige klassikalist õlut ning kogu tootevalikus hoitakse naturaalset ja maalähedast joont.

Ühtlasi tahetakse huvilistele pakkuda võimalust tutvuda ajalooliste töövõtetega ja tootmisprotsessi kõrvalt jälgida, samuti saavad soovijad kohapealt osta valdavalt kohalikust toorainest valmistatud tooteid.

Alver Sagur märkis, et tegu on nišitoodetega, sest pelgalt toiduga inimesi enam ei üllata.

Saarte koostöökogust küsis OÜ Haakeri 26 899 eurot, toetust eraldati 13 449 eurot. “Ausalt öelda annab see ikka innustust küll, et meie tegemises väärtust nähti,” tõdes Sagur. “Tegelikult on nii LEADER-i kui ka PRIA näol tegemist äärmiselt tänuväärt toetusprogrammidega, sest ümarlaua taga ei vaadata seda, kes toetust taotleb, vaid vaadatakse otsa sellele, mida teha tahetakse.”

Tema sõnul ei tähenda see aga, et teised tootjad letilt kõrvale lükatakse. “Me ei võta seda nii, et nüüd on ainult meie toodangut vaja osta, ka teiste pruulijate kaubamärgid jäävad endiselt letile ning olen igati selle poolt, et kõigil Saaremaa ettevõtetel oleks klientuuri,” kinnitas Sagur.

Saarte koostöökogule (SKK) laekus LEADER-programmi ettevõtete konkurentsivõime suurendamise ja ühistegevuse meetme taotlusvooru 30 projekti, millest sai hindamiskomisjoni heakskiidu 19 projekti summas 514 000 eurot.

SKK nõustaja Sulvi Munk tõdes, et arvestades ettevõtjate omafinantseeringut, on see ettevõtluse arendamiseks oluline summa.

Hindamiskomisjoni esimehe Ahti Kurise sõnul said toetust eelkõige need projektid, mis kõige paremini toetavad ettevõtluskeskkonna arengut. “Võrreldes eelnevate taotlusvoorudega võib tähendada muutust, seekord oli rohkem taotlemas noori ettevõtjaid,” märkis ta.

Toetust said seejuures nii väikesed projektid kui ka rahaliselt suured projektid, millel on maakondlik mõju. Samuti toetati nii alustavaid kui ka juba tegutsevaid ettevõtjaid.

LEADER-toetusprogramm on üks edukamaid Euroopa Komisjoni algatusi, mis sai alguse juba 1991. aastal ja mis tänaseks on läbinud juba neli toetusperioodi. LEADER-i kaudu innustatakse maapiirkondi leidma uusi viise, olemaks konkurentsivõimelisemad.

Kristina Kretova, Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 195 korda, sh täna 1)