Nasval kallineb jõemõrra tasu ligi kolm korda (6)

Valitsus kinnitas eile kutseliste kalurite järgmise aasta kalapüügitasud, millega Saaremaa kaluritele kaasneb mitme püügiriista puhul arvestatav hinnatõus.

Kõige rohkem kallineb Saaremaal Nasva jõel jõemõrraga püüdmise eest võetav tasu, mis kerkib praeguselt 40,34 eurolt 115,58 euroni.

Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna nõunik Liivika Näks märkis, et kalapüügitasu arvutatakse väljapüütud saagi pealt ning 2015. aastal püüti Nasva jõest mitu korda rohkem ahvenat kui eelmistel aastatel. “Kui ma seda püüginumbrit esimest korda nägin, siis ma lasin üle kontrollida, kas päevikulehtedel on ikka õiged kogused,” ütles Näks, kelle sõnul on püügitasu ligemale kolmekordne tõus erakordne. “Aeg-ajalt juhtub, et on mingid näpukad, aga seekord olid kogused tõepooleset sellised,” lisas ta. Nasva jõel püüdmiseks on välja antud kuus jõemõrraluba.

Märgatavalt tõuseb järgmisel aastal erinevate ääremõrdade tasumäär Väinamerega piirnevates Lääne, Hiiu ja Saare maakonnas. Ääre- ja avaveemõrra kasutustasu kerkib Saare maakonnas 71,2 eurolt 123,55 euroni järgmisel aastal. Tasude tõus on tingitud suurenenud saakidest eeskätt ahvenapüügil.

Pöörinooda kasutajatel tuleb aga järgmisel aastal senise 0,95 sendi asemel välja käia 28,74 eurot.

“0,95 senti on miinimumtasu ka siis, kui andmeid ei ole ja varasematel aastatel pöörinooda kasutamist praktiliselt ei märgitud,” selgitas Liivika Näks. “Kui aga andmed ilmuvad, siis võetakse keskmine hind ja jagatakse see püügivahendite vahel ära,” selgitas ta hinnatõusu tagamaid.

Samas langeb põhjanooda kasutamise tasu Saare maakonnas 74,24 eurolt 57,71 eurole ja kastmõrra kasutamise tasu 17,61 eurolt 9,16 eurole.

Uute püügiõiguse tasumäärade rakendumisel laekub üle Eesti riigieelarvesse ligikaudu 346 000 eurot, mis on ligi 20 000 euro võrra vähem kui tänavu. Seda raha kasutatakse kalavarude ja -liikide uuringuteks, järelevalveprojektideks, kalade noorjärkude veekogudesse asustamiseks ja kalade kudealade parandamise kulude katmiseks.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 603 korda, sh täna 1)