LUGEJA KÜSIB (3)

Meie ettevõttes on palju vanemaealisi tootmistöötajaid, kes kurdavad lihaspingete, väsimuse ja valu üle. Kuidas me saaksime nende töötajate olukorda parandada?

Vastab Mari-Liis Ivask, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Tööandja peab kujundama töökoha ja töö konkreetsele töötajale sobivaks, arvestades töötaja vajadustega. Vanemaealiste töötajate puhul kiputakse arvama, et nende oskused ja võimekus on langenud. Tõsi, eaga kaasnevad teatud muutused, kuid samas on vanemaealised oma oskuste, kogemuste ja tahte poolest väga vajalikud töötajad.  Vananedes väheneb inimese aeroobne võimekus, liigesliikuvus ja lihasjõud ning vastupidavus. See tähendab, et tööandjal tuleks läbi mõelda, kuidas teha nii, et töö ei oleks töötaja kehale liiga koormav. Hea oleks, kui töötaja saaks ise valida oma töötempo, töös oleks sagedasi lühikesi pause taastumiseks ning üldiselt piisavalt vaba aega taastumiseks. Võimalikult palju tuleks vältida sund­asendeid ja ühesuguseid korduvaid liigutusi. Töökoht võiks soodustada liikumist, mida saab teha näiteks tööülesandeid vaheldades. Niimoodi saab vähendada ka sundasendite ja sundliigutustega seotud probleeme.

Samuti tasub mõelda, kas töövahendid on konkreetse tööülesande ja kasutaja jaoks sobivad (hea haardega, vajadusel reguleeritavad). Olenevalt töölõigust võivad abiks olla ka tehnilised abivahendid. Näiteks raskusi saab teisaldada erinevate vahendite abil, et vähendada füüsilist koormust. Tähtis roll on ka töötajate juhendamisel ja väljaõppel, et kasutataks õigeid töövõtteid, mis ei tekitaks töötaja kehale liigset koormust.

Kui töötajad kaebavad lihaspingete, väsimuse ja valu üle, tuleb tööandjal sellele kindlasti reageerida ning töökoht ja töökorraldus üle vaadata. Seejuures soovitame nõu pidada töötajate endiga, et aru saada, millised tegevused ja tingimused neile täpsemalt probleeme põhjustavad.

Heaks abiks tööandjale on töötervishoiuarsti nõuanded, kui töötajad on saadetud tervisekontrolli. Arst teeb ettepanekuid töökeskkonna muutmiseks, et vältida terviseprobleemide teket.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 378 korda, sh täna 1)