Agro Marine plaanib sinimerekarpide kasvandust (1)

Põllumajandusfirma Agro Marine OÜ plaanib rajada Läänemerre sinimerekarpide kasvanduse ja taotleb selleks luba testida karbipopulatsiooni neljas kohas Saaremaa lähistel.

Kasvanduste rajamise eeltoiminguteks taotles ettevõte 50 aastaks hoonestusluba tehnilise järelevalve ametilt (TJA). Soovitud aladest üks asub Abrukast lõunas, teine Lõmala sadama lähedal, kolmas Soela väinast loodes ja neljas Võirahu keskosas.

Esitatud taotlustest selgub, et kasvanduse loomise projektiga alustamiseks tahab firma karpide populatsiooni testimiseks paigaldada merre testliinid ja hiljem rajada sinna sinimerekarbi vesiviljelusala.

Kasvandus koosneb paralleelselt jooksvatest kuni 125 meetri pikkustest ja kuni 40 sentimeetri laiustest ujuvatest liinidest. Liin koosneb plastiktorust ehk ujukist, mille külge on kinnitatud köiest punutud võrk, selgub taotlustest.

Võrgusilma ligikaudne suurus on 20 korda 20 sentimeetrit ja võrgu kõrgus olenevalt mere sügavusest 3 kuni 3,5 meetrit. Liin on ankurdatud mõlemast otsast merepõhja teisaldatava betoon-
ankruga ja ka ankruliini pikkus sõltub mere sügavusest.

Sinimerekarbid kinnituvad köiest võrgule ja üks eeldatav kasvuperiood on kolm aastat. Selle aja jooksul kasvavad karbid eeldatavasti kolme kuni nelja sentimeetri pikkusteks, sõltuvalt kasvanduse asukohast ja vee soolsusest, on märgitud Agro Marine taotluses.

Karpidest saadakse valgurikkaid toidulisandeid loomsele toidule ja maheväetist põllumajandusele. Lisandväärtusena puhastavad karbid ettevõtte teatel oma toitumise kaudu vett reostusest.

Karpe korjab firma spetsiaalselt selleks valmistatud seadmega. Ühe liini kasvuperioodi eeldatav tootlikkus on 10 kuni 12,5 tonni sinimerekarpe.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 686 korda, sh täna 1)