Kuressaare bussijaam sai kultuurimälestiseks (1)

ARHIIV

ARHIIV

Kultuuriminister Indrek Saare käskkirjaga tunnistati Kuressaare bussijaam kultuurimälestiseks

Kuressaare linnale kuuluv bussijaamahoone on silmapaistev autoriarhitektuuri näide ja see on ainus 1980. aastate arhitektuurile iseloomulik bussijaamahoone Eestis, mis täidab praeguseni oma algset funktsiooni. Valdavalt ühekorruselisel hoonel on säilinud algne maht, plaanilahendus, ehitusmaterjalid ning välis- ja sisekujundusdetailid.

Kultuuriministeeriumi muinsuskaitsenõuniku Liina Jänese sõnul on oluline ja igati põhjendatud mälestiste nimekirja tasakaalustamine ja kaasajastamine selliselt, et see hõlmaks paremaid näiteid ka Eesti uuemast arhitektuurist. “Kuressaare bussijaam kõneleb väga hästi sellest, kuidas 1980. aastatel sobitati moodsa monumentaalse vormiga ehitis vanalinna vahetusse lähedusse. Selleks kasutati punast telliskivi ja S-kiviga kaetud kaldkatuseid. Ka hoonet ennast on liigendatud,” kirjeldas Jänes.

Kultuurimälestiseks tunnistamine ei takista kuidagi hoone edaspidist kasutamist. Kuna nii suurt bussijaama kui 1980. aastatel ei ole enam vaja, rajab linn sinna lisaks noortekeskuse, mida praegu ehitatakse.

Ettepanek Kuressaare bussijaam mälestiseks tunnistada tehti kultuuriministeeriumi uurimisprojekti  tulemusena. Kultuuriministeeriumi tellimusel inventeeriti aastatel 2007–2012 üle-eestilist uuemat arhitektuuripärandit, kaardistati maakondade kaupa üle 3000 arhitektuurse objekti ja koostati neli temaatilist alusuuringut.

  1. aastate arhitektuurist on seni kaitse alla võetud Tallinna Linnahall, Paide kultuurimaja, Ugala teatrimaja ja nüüd Kuressaare bussijaam.
Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 132 korda, sh täna 1)