Vilsandi murdja – šaakal või kährik?

saakal

Vilsandi elanikud kahtlustavad, et saarel on end sisse seadnud Eestis võõrliigina palju elevust tekitanud šaakal.

Šaakali võimalik sissetung Vilsandile leidis äramärkimist kuu algul peetud Vilsandi üldkogu koosolekul, kus mainiti, et šaakalit on Vilsandil nähtud mitme inimese poolt ja tehtud on ka foto. Lisaks murti saarevanem Neeme Ranna karjast üks lammas.

“Šaakal murdis peaaegu ühe Neeme lamba ära, õigemini raadas täitsa ära – loom oli lõhki kistud, hambajäljed olid kõri peal,” meenutas Vilsandi saarevaht Aavo Piisk suvel rünnaku ohvriks langenud ja seejärel hädatapetud lamba kurba saatust.

Piisa sõnul on šaakalit nähtud Vilsandil juba üle-eelmisest aastast saadik. “On nähtud laidude peal, on nähtud majaka järve peal,” sõnas saarevaht. Ja pealegi – kes muu võtab lambal kõrist? Ega ometi kährik või rebene, osutas Piisk.

Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi, kes menetleb kariloomade murdmisjuhtumeid, ütles, et šaakali olemasolu Vilsandil ei ole võimatu, kuid selle kohta puudub praegu tõenduspõhine kinnitus. “Ma olen näinud Vilsandil rajakaameraga tehtud fotosid ja nende peal oli kährikkoer,” sõnas Talvi.

Tõnu Talvi sõnul laekus talle Vilsandilt paar kuud tagasi info teadmata põhjusel lõpnud või hukkunud looma kohta, kelle jäänused olid igasuguste järelduste tegemiseks liiga halvasti säilinud ning korjuse leidja ei soovinud akti koostamist. “Kui tuleb järgmine murdmiskahtlus ja kui ollakse huvitatud ekspertiisist ja võimalikust edasisest hüvitamisest, siis andku teada,” sõnas Tõnu Talvi.

Vilsandi faunaga seoses on viimasel ajal päevakorral ka Saaremaa Ökoküla jooksus olevate lihaveiste põhjustatud probleemid. Hulkuvate kariloomade tõttu ei saa jahimehed saarel jahti pidada. “Koer läheb, haugub veist ja jahist ei tule midagi välja,” ütles Üru jahimeeste seltsi juhatuse liige Aivar Jõgi, kelle sõnul õnnestus teisipäeval siiski kaks metssiga küttida. Seni kuni kariloomad mööda saart patseerivad, õigest jahist aga Jõgi sõnul midagi välja ei tule. Loendusandmetel on Vilsandil loetud 3 metssiga, 8 metskitse, 2 hirve ja 2 põtra.

Saarevaht Aavo Piisk ütles, et teisipäeva hommikul võttis ta hulkuvate veiste pärast Saaremaa Ökoküla juhatuse esimehe Meelis Laidoga ühendust. “Ta (Laido) ütles, et meil läks tehnika katki ja lubasid tulla järgmisel päeval,” rääkis Piisk, kes polnud eile pärastlõunal sündmuste edasisest arengust teadlik.


KOMMENTAAR

Meelis Laido: Sellele märgukirjale on ka vastatud. Seal on kummaline, et teatud aedades loomad püsivad ja teistest aedadest on iga päev läbi murtud. Kasutame samu aedu ka mujal ja seal selliseid probleeme ei ole.

Täna on järgi 29 looma, 70 on viidud ära. Üritasime eile viia, aga murdsid aiast läbi. Meil on seal kaks töötajat, kes üritavad nad uuesti kokku ajada. Miks on meist vaja ainult negatiivset kirjutada, kelle tellimus see on? Meil on ka palju häid uudiseid. Jõudu ja jaksu meie järgi nuhkimisel ja kuulujuttude kuulamisel.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 501 korda, sh täna 1)