Mustjala kiriku katus lekib (6)

NIISKUS TUNGIB KOTTA: Mustjala Anna kiriku seintelt vaatavad vastu niiskuse jäljed. Pildil kirikuõpetaja Rene Reinsoo Mustjala festivali päevil. MAANUS MASING

NIISKUS TUNGIB KOTTA: Mustjala Anna kiriku seintelt vaatavad vastu niiskuse jäljed. Pildil kirikuõpetaja Rene Reinsoo Mustjala festivali päevil.
MAANUS MASING

Mustjala Anna kiriku katuse 1970. aastatel paigaldatud eterniidist kate näitab väsimuse märke ja on hakanud vihmavett läbi laskma. Kogudus rahastab osaliselt kulukat remonti metsa müügiga.

Mustjala vallavanem ja Anna koguduse juhatuse liige Kalle Kolter tõdes, et eterniidist katusekate on täiesti amortiseerunud. “Kiriku pööningult vaadates avaneb nagu tähistaevas,” märkis ta ja lisas, et viimane aeg on katusekate välja vahetada.

Uus kivikatus läheks hinnapakkumisi vaadates maksma umbes 85 000 eurot. Toetuse saamiseks on esitatud taotlused järgmise aasta pühakodade programmi – üks taotlus katuse- ja teine üldremondi jaoks. Vastus toetuse saamise kohta peaks saabuma veebruaris.

Möödunud kuu lõpus hindas katusekatte seisukorda arhitekt Mihkel Koppel ettevõttest OÜ Koppel Koppel Arhitektid ning leidis samuti, et katusekate on halvas olukorras – eterniit on habras ja leidub pragusid. Lisaks on pikihoone krohvlagi kohati pudenenud, kirjutas Mustjala Express.

Mustjala Anna koguduse juhatuse esimees Helje Raaper ütles, varem ei ole katus otseselt läbi lasknud, kuid ühel augustikuu vihmasel nädalal hakkas vesi orelirõdu kõrvalt vägisi sisse tikkuma. “Siis läks asi ikka päris hulluks,” tõdes ta. Raaper lisas, et suuremad augud said valla abiga siiski ajutiselt kinni pandud.

Raaper märkis, et väiksemaid töid on kirikus valla, annetajate ja kohaliku omaalgatuse programmi abiga tehtud igal aastal. Katusevahetus nõuab aga märgatavalt suuremat investeeringut. Seetõttu otsustati müüa kirikule kuuluvat metsa. “Omaosalus on meil täitsa olemas. Saime metsamüügist remondiraha ja loodame katuse ikka korda saada. Ootame kevade ära,” rääkis ta, viidates, et siis on pilt juba selgem ka selles osas, kas ja kui palju muinsuskaitseametilt toetust saadakse. Lähemal ajal on aga plaanis kiriku ümber kasvavad vanemad puud maha võtta.

Sajuvee ja niiskusega kaasneb 30. oktoobril 153. aastapäeva tähistaval kirikul veel teinegi mure. Nimelt ei mõju niiskus sugugi hästi orelile. Mustjala festivali kunstiline juht Aare Tammesalu tõdes, et septembri lõpus Estonia mälestuskontserdil oli orel veidi häälest ära. “Midagi hullu seal ei olnud, aga üks register mängis kirjumalt kui tavaliselt,” lisas ta.

Muusik märkis, et Mustjala Anna kiriku 1997. aastal korraliku remondi läbinud orelit võib üldiselt pidada suhteliselt heas korras pilliks, kui võrrelda seda mõne teise Saaremaa pühakoja oreliga. Järsemad muutused temperatuuris ja õhuniiskuses võivad orelile aga liiga teha ja seega vett läbi laskev katus pillile just hästi ei mõju.

Kiriku mehaaniline orel pärineb 1903. aastast ja selle ehitas Gustav Terkmann. Pea 20 aastat tagasi remontis pilli orelimeister Hardo Kriisa.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 439 korda, sh täna 1)