REPLIIK: Soovin, et jumal oleks naine (18)

Järgmisel aastal ei tohi Soome koolis enam rääkida tüdrukutest ja poistest, kui peaks läbi minema koolivalitsuse juhend võrdõiguslikkuse edendamiseks (vaata www.oph.fi/). Sugupooli esile tõsta ei tohi, aga see ei loe siis, kui tahetakse mehi meheks olemise pärast kottida.

Kooliprogrammis õpetatakse alates algkoolist, et lapsi ei saa kutsuda tüdrukuteks ja poisteks, vaid nime järgi. Samas õpetatakse lastele näiteks seda, kes on panseksuaal, cis-seksuaal ja transseksuaal. Selles õpetuses on lõigud, kus selgitatakse, et mehelikkusega kaasneb teatud eelisõigusi, nagu edukus avalikus vestluses. Ja et see nii ongi, tahab õpilane seda või mitte.

Soome traditsioonilistele nimetustele nagu virkamies (tlk ametnik), asiamies (komisjoni liige, erivolinik), nimismies (haldusametnik) ja lakimies (volinik, advokaat, jurist) tuleb mõelda alternatiivid. Kas sõna “esimees” vahetaks siis välja “esiisik”?

Kuna printsid ja printsessid ei ole sooneutraalsed, kas siis hakkavad olema prints-isikud ja printsess-isikud? Kas printse ja printsesse üldse tohib enam mängida, kuna need rollid on ju sookesksed? Programmi järgi vaadataks üle kirjanduses, filmides, kunstis ja meedia poolt loodud pilt soorollidest, stereotüüpidest, tööjaotusest ja ametitest.

Loodan, et jumal on naine ja lõpetab selle jama enne, kui inimkond päris segi läheb. Las tüdrukud olla ikka tüdrukud ja poisid poisid ning teha just seda, mis tahavad. Enne, kui me heaoluühiskonnas rumalusi välja mõeldes välja sureme.

Maria Kaljuste

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 846 korda, sh täna 1)