Meie aja kangelane: Piibel Tolstoi ja Dostojevski asemel

PATRIOOT: Vaatamata sellele, et klassik Mihhail Lermontov oli oma kodumaa terav kritiseerija, peab Venemaa praegune president Vladimir Putin teda suureks patrioodiks. See annab lootust, et vähemalt Lermontovi teosed jäävad meie idanaabri üldhariduskoolide kohustusliku kirjanduse nimestikku ka tulevikus. FAZ.NET

PATRIOOT: Vaatamata sellele, et klassik Mihhail Lermontov oli oma kodumaa terav kritiseerija, peab Venemaa praegune president Vladimir Putin teda suureks patrioodiks. See annab lootust, et vähemalt Lermontovi teosed jäävad meie idanaabri üldhariduskoolide kohustusliku kirjanduse nimestikku ka tulevikus.
FAZ.NET

Pühakiri peab asendama maailma kirjandusklassika – Venemaa koolides muutub haridus aina patriootlikumaks, kirjutab ajakirjanik Kersti Holm Saksamaa kvaliteetlehe Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) veergudel.

Kuna koolitunnid Venemaal peavad muutuma senisest veelgi patriootlikumaks, on meie idanaabri haridusametnikel suur mure. Nad on hakanud kahtlema, kas maailma kultuuripärandisse kuuluv klassikaline kirjandus on ikka kooliõpilastele sobilik. Järsku avaldavad need teosed noorsoole hoopiski halba mõju ja sisendavad neile ebaõigeid väärtushinnanguid.

Seepärast ongi Venemaa haridusakadeemia president Ljudmilla Verbitskaja teinud ettepaneku eemaldada üldhariduskooli kohustusliku kirjanduse nimestikust Lev Tolstoi romaan “Sõda ja rahu”. Põhjus on lihtne – selles teoses kajastatakse liialt sõjaõudusi.

Verbitskaja pole rahul ka Fjodor Dostojevskiga, kelle raamatutes olevat ülemäära palju filosoofilisi arutelusid, mis sageli käsitlevad väga delikaatseid ja isegi intiimseid teemasid. Verbitskaja arvates on säärased teemad ja abstraktsed mõttekäigud kooliõpilastele lihtsalt ohtlikud ja arusaamatud.

Selle asemel soovitab kõrge haridusametnik lülitada kooliprogrammi senisest rohkem religioosseid tekste. Verbitskaja sõnul peaks just piibel kuuluma kooli kohustusliku lugemisvara nimistusse.

Ljudmilla Verbitskaja säärase seisukohaga nõustub õigeusu kirik. Nii näiteks on Moskva patriarhaadi juures tegutsev kriisipsühholoog Mihhail Hasminski kategooriliselt selle vastu, et koolide õppekavadesse kuuluvad kirjandusteosed, mis propageerivad enesetappu. Selliste teoste hulka arvab Hasminski näiteks William Shakespeare’i “Romeo ja Julia”, Lev Tolstoi romaani “Anna Karenina” ja Anton Tšehhovi näidendi “Kajakas”.

Mis aga puudutab Venemaa õpetajaid, siis neid on haaranud õudus, kirjutab FAZ. Pedagoogikateaduste doktor ja professor Jevgeni Vjazemski on nimetanud suisa pühaduseteotuseks mõttekäiku, mis asetab võrdusmärgi maailma kirjandusklassika tippteoste ja banaalse propagandakirjanduse vahele.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 161 korda, sh täna 1)