Kaljut külajutud ei paelu (2)

PAREM LOEB AJALEHTE: Kalju Trulli arvates ei paku kohalike seltskonnakuulsuste elulood lugejale midagi. Ajaleht pakub rohkem. MAANUS MASING

PAREM LOEB AJALEHTE: Kalju Trulli arvates ei paku kohalike seltskonnakuulsuste elulood lugejale midagi. Ajaleht pakub rohkem.
MAANUS MASING

Kui maailmas poleks midagi rohkem peale Saaremaa, asuks Muraja küla maailma lõpus.

Just seal selles maailma lõpus elab Tõnu Õnnepalu ja Indrek Hargla loomingu austaja Kalju Trull. Murajal, nagu teistelgi Kõrkvere kandi küladel, on eriline omadus oma kaugusega ära petta nii, et Kuressaarest vaadatuna asuvad nad justkui ei kusagil.

Ometi on Saaremaa pealinnast neisse saare loodeosa äärealade merepiiril paiknevatesse küladesse pikem maa kui Orissaarde, mis on siinsete vahemaade kauge kandi mõõdupuu.

Kalju sõnul on tal läbi loetud viimane kui üks Indrek Hargla avaldatud raamat, mis sugugi ei piirdu põneva tegevustikuga, vaid kus oma võluvat rolli mängib ka meisterlikult ja veenvalt kujutatud ajalooline olustik. “Mees on ikka vaeva näinud enne seda, kui ta midagi paberile paneb,” kiidab Kalju Trull.

“Lapsemängu” lugema ei kipu

Huvi pakuvad Kaljule lood ja memuaarid metsavendade ja laevakaptenite elust, samuti maailmakuulsate kunstnike ja kirjanike elulood.

Kohalike seltskonnakuulsuste elulood jäävad Kaljust enamasti puutumata. “Ma siin paari vaatasin ka, aga see on puhas lapsemäng, parem loen ajalehte.”

Väga meeldib Kaljule ristsõnu lahendada. “Ja-jah, see on mul täitsa haigus, see on lihtsalt nii, et sa pead tegema,” tunnistab ta. Samas on aastakümnetega kogunenud vilumus muutnud enamiku ristsõnade lahendamise pelgalt ruutude täitmise vaevaks. “Mõned üksikud, nagu Kuma Kange, ikka veel pinget pakuvad,” räägib Kalju.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 684 korda, sh täna 1)