Bruno Pao pälvis Kulka elutööpreemia (1)

EMOTSIONAALNE ESINEJA: Bruno Pao esinemist ilmestavad humoorikad tekstid ja kujundlikud žestid. AARE LAINE

EMOTSIONAALNE ESINEJA: Bruno Pao esinemist ilmestavad humoorikad tekstid ja kujundlikud žestid.
AARE LAINE

Eesti Kultuurkapitali ühe elutööpreemia pälvib tänavu 22. augustil 85-aastaseks saanud aktiivne ühiskonnategelane, mereajaloolane Bruno Pao, Saaremaa merekultuuri seltsi looja.

Taotluse Pao premeerimiseks tegi Kultuurkapitalile Saaremaa merekultuuri selts. Neil päevil sai seltsi juhatus kirja, kus antakse teada, et Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital määras Bruno Paole loometoetuse ehk teisisõnu 2000-eurose elutööpreemia.

Saaremaa merekultuuri seltsi sekretär Astrid Sepp tundis heameelt, et merekultuuriaastal, pärast Bruno Pao auväärset juubelit ja enne seltsi 22. sünnipäeva tunnustas Eesti Kultuurikapital sitket saarlast, kes on teinud väga palju merekultuuri tutvustamiseks nii Eesti meremuuseumis töötades, allveeklubi Viikar ekspeditsioonidel osaledes kui ka hiljem Saaremaa merekultuuri seltsi loojana, eestvedajana ja praegu seltsi juhatuse liikmena.

“See oli mulle suureks üllatuseks. Loometöö- või elutööpreemia on suur asi. Merekultuuri tutvustamist võingi ma oma elutööks nimetada. Esimene artikkel merekultuurist pealkirjaga “Näoga mere poole” ilmus minu sulest 1977. aasta 5. mail nädalalehes Sirp ja Vasar. Sellest ajast siiani olen ma sel teemal palju kirjutanud ja sõna võtnud,” rääkis vastne preemia saaja eile.

Maasilinna laeva leidu Orissaare lähedalt Maasilinna ordulinnuse välisreidi vetest 1985. aastal peab Bruno Pao üheks eredamaks kordaminekuks oma praktilises uurimistöös. Bruno on ka Kuressaare merepäevade algataja. Nüüdseks on merepäevad kasvanud Saaremaa merenädalaks ja ka üleriigiliseks merekultuuriaastaks.

Praegu kirjutab Pao artiklit mereajaloo raamatu jaoks. Oma kirjutises annab ta ülevaate Eesti merendusest Põhjasõjast kuni Esimese maailmasõjani.

Hinnates merekultuuriaastat, ütles mereajaloolane, et nüüd saavad kõik aru, mis asi on merekultuur. Suure auditooriumi ette väärikate ülikoolis astub Tartu ülikooli vilistlane Bruno Pao jõulukuu esimesel päeval, rääkides kuulajaile merelistest kommetest ja tavadest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 261 korda, sh täna 1)