Kui häda käes, kutsume sind appi

JALGRATAS ON HEA ABIMEES: “Jalgrattasõitu pole ma ära unustanud. Pikki otsi ma enam ette ei võta, aga lühema maa peal on ratas hea abimees,” väitis juubilar Kalju Teevet, kes oma sünnipäevalgi jalgratta kuurist välja tõi. AARE LAINE

JALGRATAS ON HEA ABIMEES: “Jalgrattasõitu pole ma ära unustanud. Pikki otsi ma enam ette ei võta, aga lühema maa peal on ratas hea abimees,” väitis juubilar Kalju Teevet, kes oma sünnipäevalgi jalgratta kuurist välja tõi.
AARE LAINE

“Kas firma peab ikka vastu?” küsis eile 80-aastaseks saanud, aastaid OÜ-s Saaremaa Sepad rauda tagunud Kalju Teevet ettevõtte asutajalt Tulju Ellalt, kes koos tööperega vanameistrit õnnitlema tuli.

Ella vastas, et peab vastu, aga lubas häda korral raudse mehe Kalju taas rauda taguma kutsuda.

80 aastat tagasi ilmavalgust näinud Kalju Teevet on Muhust Koguva Tooma Salme ja Saaremaalt Orinõmme külast pärit Osvald Teeveti teine laps. Kuuelapselise pere esimene poisslaps karastus isatalus maatööd tehes ja hiljem Atlandi avarustel kala püüdes. Pärast isa surma võttis ta nooremate vendade eest hoolitsemise enda peale. Teeveti pere pesamuna Ilmar, keda kaks aastat tagasi tunnustati Eesti aasta põllumehe tiitliga, on juubilarist 18 aastat noorem. Eile sõitis ta Vändrast oma vanemat väärikat venda tähtsal päeval õnnitlema.

Esimene õnnitleja oli Orissaare valla sotsiaaltöötaja Gea Siiner. Seejärel astusid üle tee juubilari eluaseme vastas tegutseva ettevõtte Saaremaa Sepad töötajad.

“Viieteistaastaselt läksin masina-traktorijaama traktoristiks. Enne kroonusse minekut sain seda ametit pidada kolm aastat,” rääkis Kalju.

Taas vaba mehena ja mere ääres kasvanud poisina ihkas ta merele. 1961. aastal sai saarlasest täieõiguslik meremees. Kuus aastat püüdis ta riiklikus kalalaevastikus töötades ookeaniavarustel kala..

Järgnes kolme aastakümne pikkune kombaineri- ja traktoristitöö Orissaare ühismajandis. Tööd pole Kalju kunagi narrinud ja põllumehena on tema tööd samuti mitmel korral tunnustatud.

Kalju abikaasa Veevi, kes elukutselt meedik, ütles, et meest peab nüüdki tööde-tegemiste juurest kuigipalju eemal hoidma. Vanus juba niisugune, et võib rahmeldamisega endale liiga teha.

Kalju Teevet on ka oma onu, kirjanik Juhan Smuuli pärandihoidja. Kes kavatseb Smuuli loomingut kordustrükina välja anda, peab selleks Kalju käest luba küsima.

Kalju ise on suur lugeja. Rohkem huvitavad teda teosed, mis annavad ülevaate mõnest ajaloolisest sündmusest või isikutest. Praegugi on juubilaril pooleli raamat pealkirjaga “Ameerika snaiper”.

Ennast Kalju kirjameheks ei pea. Tema loomingulisus väljendub teisel kujul. Veevi näitas abikaasa tehtud rauast roosi. Veel tõi ta lauale sepiseid, mis kõik imetlusväärsed.

Kuigi Kalju on ennekõike tehnikamees, peab ta ka mesilasi, käib isakodus venna perel abiks põldu harimas ja vahel võtavad nad abikaasaga ette pikema reisi mandrimaale kas venna- või tütrepere juurde.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 939 korda, sh täna 1)