Kooliaasta algus on liiklejate tähelepanelikkuse proovikivi (1)

minna raun_WEBKuressaare politseijaoskonnas 2013. aastast noorsoopolitseinikuna töötav Minna Raun (pildil) paneb liiklejaile kooliaasta algul südamele: olge tähelepanelikud.

Sügise saabudes elavamaks muutuv liiklus nõuab kõigilt liiklejailt suuremat tähelepanelikkust. Tänavad täituvad kooli kiirustavate õpilastega, ka nendega, kes on seal esmakordselt omapäi.

Mudilane, keda seni on lasteaeda, koju ja trenni viinud vanemad, peab hakkama tänaval liigeldes otsuseid vastu võtma iseseisvalt.

Kooli- ja kodutee muutub oluliselt ohutumaks, kui vanem on lapsega selle korduvalt läbi käinud ja selgitanud võimalikke ohtusid, millele tähelepanu pöörata.

Olge eeskujuks

Vanemad ja kogenumad kaasliiklejad peaksid kriitiliselt hindama oma tegutsemise mõju lastele. Ärge ületage teed selleks mitte ettenähtud kohas, veenduge iga kord sõidutee ületamise ohutuses. Nii olete ka oma liikluskäitumisega noortele vääriliseks eeskujuks.

Sõidutee ohutuks ületamiseks ei piisa vaid teadmisest, et jalakäijal on eesõigus. Lapsele tuleks kodus selgelt lahti rääkida, kuidas sõidutee ohutult ületada ja et eelistada tuleb selleks ettenähtud ülekäiguradasid. Kuigi jalakäijal on ülekäigurajal eesõigus, peab lapsele selgeks tegema, et sõiduteele on palju turvalisem astuda, kui kõik sõidukid on peatunud ja valmis jalakäijat üle tee laskma. Vaatamata jalakäija eesõigusele ülekäigurajal, võib tekkida olukordi, kus sõidukijuht teda mingil põhjusel ei märka.

Sügise saabumisega muutub üha olulisemaks, et jalakäijad oleksid nähtavad ja autojuht märkaks ülekäigurajale lähenevat või sõidutee ületamist ootavat inimest.

On aeg vaadata üle kodused helkurivarud. Pimedal ajal peab helkur olema kinnitatud põlve kõrgusele, et see jääks autode valgusvihku juba piisavalt kaugelt. Helkuri soetamisel tuleks eelistada sertifitseeritud tootjaid, kelle toote töökindluses võib kindel olla.

Lapsele peaks selgitama, kuidas käituda siis, kui ta kuuleb sõiduteele lähenedes operatiivsõiduki sireene. Kui laps sõidab kooli ja/või koju bussiga, on hea üle korrata, et sõidutee ületamine seisva bussi eest on äärmiselt ohtlik. Buss on kõrge ja selle juht ei pruugi last märgata. Ka võib laps sattuda bussist mööduva sõiduki ette, mille juhil ei pruugi jätkuda aega õnnetuse vältimiseks. Hea on, kui laps ei kasuta jalgsi või rattaga liigeldes samaaegselt nutitelefoni. Telefonis kirjutamiseks või sellega helistamiseks peab seisma jääma.

Rattaga sõitjatel tasub silmas pidada, et sõiduvahendil oleks olemas kõik vajalik ohutuks liiklemiseks. Alla 16-aastased lapsed peavad teel jalgrattaga sõites kandma kinni­rihmatud kiivrit. Laps, keda vanem sõidutab rattatoolis, peab samuti kiivrit kandma.

Lapsed, kiiver pähe!

Tähtis on meeles pidada, et ülekäigurada jalgrattaga ületades ei ole ratturil teiste liiklejate suhtes eesõigust. Oluliselt ohutum on ületada sõidutee, ratas käekõrval. Aga ka siis tasub kindel olla, et enne ratturi sõiduteele astumist on autod peatunud.

Sõiduaega tuleb planeerida lähtuvalt ohutusest. Sõidukijuhid peavad olema senisest ettevaatlikumad, eriti koolide läheduses. Sõite tuleks planeerida nii, et jaguks aega jalakäijate ohutult üle sõidutee laskmiseks ja ohutu kiiruse valimiseks. Oma lapsi kooli sõidutavad vanemad peaksid enne kooli juurde sõitmist järele uurima, kus on lubatud peatumine ja parkimine. Tasub meeles pidada, et haridusasutuste lähedal liiguvad parkinud või peatunud sõiduautode vahel lapsed, kes võivad ootamatult teele joosta.

Politsei paneb septembri esimestel nädalatel koolide ümbruses liiklusohutuse tagamisele suuremat rõhku. Oma tegevusega püüame koostöös vabatahtlikega juhtida õpilaste ja sõidukijuhtide tähelepanu turvalisele liiklemisele ning proovime jõuda nii paljudesse kohtadesse kui võimalik.

Soovime kõigile ohutut liiklemist ja ilusat kooliaasta algust ning ootame teid peredega 4. septembril Kuressaare politsei- ja päästeühishoone juures toimuvale ohutuspäevale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 176 korda, sh täna 1)