Valjala Seakasvatuse juht: katkupisiku tõi farmi inimfaktor (17)

MITTE MINGIL JUHUL: Raul Maripuu hinnangul moonutab kriisiabi ebaühtlane jagamine kohalikku sealihaturgu. TAMBET ALLIK

Raul Maripuu

Valjala valla Sakla külas asuvas 2700 seaga farmis tuvastati sigade Aafrika katk. Valjala Seakasvatuse OÜ juht Raul Maripuu usub, et katk jõudis farmi kellegi tahtliku teona.

“See pidi olema inimfaktor, tahtlik,” nentis Maripuu Maalehe veebile. “Muud võimalust ei saa olla, farm on üleni kinnine, võõrad inimesed sees ei käi, katk hakkas sealt pihta, kus sead olid kõige kauem sees olnud, need pole transpordi ega millegi muuga kokku puutunud,” selgitas ta.

Ta välistas ka võimaluse, et katkupisik jõudis farmi söödaga.

Saaremaal on 1. mai seisuga 28 396 siga ja sellega neljandal kohal sigade arvu poolest maakondades.

AS Vireen alustab täna sigade hukkamist ning toimetab korjused loomsete jäätmete käitlemise tehasesse Väike-Maarjas. Esialgsete plaanide järgi kestavad tööd laupäevani.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 543 korda, sh täna 1)

17 kommentaari

 1. Ei ette me tea

  Ilmselt oli see juba juhtunud ja loomi hakkas surema, ametlik kinnitus puudus.

 2. Jahimees

  Alles paar päeva tagasi ütles sama vend, et jahimehed ei saa oma tööga hakkama ning vaja on metssigade hävitamiseks võtta appi sõjavägi.
  Ei ükski jahimees ega metssiga ei ole käinud üheski nakatunud farmis.

  • Juan

   Oma ülesannetega katku leviku tõkestamiseks pole hakkama saanudseesama jahimehi süüdistanud farmiomanik.

 3. kellu

  No noh, nüüd tuleb sõjavägi saata sinna farmi või mis?
  Ilkumine ilkumiseks, loodame et metsas ikkagi pole seda haigust ja piirdub farmiga. Kui niis siis saab jälle vireeni ja teiste transpordi firmade poole vaadata kes oma autodega rõõmsalt üle eesti sõidavad.

 4. erno

  Huvitav jah, härrad metseasõbrad, kuidas see katk siis mandrilt saare farmi jõudis ilma ühtegi metssigade poolt liiklemiseks kasutatavat ala läbimata?

 5. Mairin

  Mida te ilgute?Vaadake igaüks ise peeglisse.
  Ja see vastab tõele,et metssigu on üüratult palju.Sõrves on mitmel talul aed ümber.Aia tagune on sigade poolt üles küntud.Songivad varsti aia alt tuppa.

 6. teadja

  Väidetavalt leiti farmi lähedalt ka surnud metssiga.

 7. Tanel

  Väidetavalt võib igasuguseid asju leida..

 8. Puumari

  Mis muud, kui kaitsevägi kallale!

 9. väga paha lugu

  Mis nüüd sigalast, ettevõttest ja selle töötajatest saab?

 10. nipitiri

  nüüd jääb ju 2700 le pagulasele ruum vabaks…

  • Kopp ees

   Kle saa nüüd üle. Kui varem kõlbas Savisaare nimi absoluutselt igasse konteksti toppida, siis nüüd on pagulased selleks. Ära hakkab selline ilkumine tüütama. Kui pole miskit õelda, siis ole parem vait!

  • Sahk taga

   To “kopp ees” Kui endast räägid, peab asi paika: ära mögise, kui midagi tarka öelda pole! Siis on hilja sea viiti aia vahel ruiata, kui Dawsh-i peanüsija nuga kõril.

  • To sahk taga

   Sa ikka magada saad rahulikult või pagulastehirmust närvid ikka täitsa läbi juba?

  • Sahk taga

   Mina magan nagu mees muiste, kuna eelistan võimalike ohtude peletamiseks ette mõelda ja tegutseda. Väheke tüütu on hommikuti (praeu veel “”pagulaste”” puuumise tõttu) sinusuguseid aia küljest lahti kaapida, aga noh – pisike liigutamine hommikvõimlemise nime all kulub alati marjaks ära :-)

 11. H. Olmes

  Seakatk levib nende veterinaarameti töötajate kaasabil, kes käivad üle terve Eesti farmides bioohutusmeetmete täitmist kontrollimas.
  Aktuaalses Kaameras näidati, kuidas selline kontroll farmi saabus: väravaaugus tuli farmi töötaja kontrollijale vastu. Kui too astus oma saabastega desovanni, andis ta enda käes olevad paberid koos KIRJUTUSALUSEGA farmi töötaja kätte. Sellesama KIRJUTUSALUSE, mis oli tal kaasa ka eelmises, üle-eelmises ja üleüle-eelmises farmis. Sel hetkel on KIRJUTUSALUSE küljes olev seakatku nakkus juba farmile üle antud. Pärast seda desinfitseeritakse ka käsi/kindaid, kuid KIRJUTUSALUS oli samal ajal ikka veel farmi töötaja käes.
  Huvitav, et seoses Saaremaa juhtumiga näidati seda varem filmitud lõiku taas, aga KIRJUTUSALUSE käest-kätte andmise hetk oli vahelt välja lõigatud, näidati vaid kinnaste desinfitseerimist.

 12. ?

  VTA peab ju ka oma töökoha ja vajalikkuse ära tõestama, tekitame siis katku puhanguid ise. Miks kõik sead hukatakse? Kas kõik nakatunud?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tõesta, et sa pole robot