Seakasvatajad: sõjavägi metsanotsusid nottima (25)

RAUL MARIPUU: “Ei saa nõnda, et sigade arvu tuleb vähendada 1,5 isendile 1000 ha kohta, aga jahipiirkonnad panevad vahepeal paika mingi oma arvu.” TAMBET ALLIK

RAUL MARIPUU: “Ei saa nõnda, et sigade arvu tuleb vähendada 1,5 isendile 1000 ha kohta, aga jahipiirkonnad panevad vahepeal paika mingi oma arvu.”
TAMBET ALLIK

Möödunud nädalal aset leidnud seakasvatajate ja veterinaaride kohtumisel nõudsid seakasvatajad seoses seakatku laastamistööga riigilt metssigade arvukuse kiiremat vähendamist.

“Kui jahimehed ei saa küttimisega hakkama, siis tuleb kaitseministeerium appi kutsuda, sest neil on ju ka relvad,” kõlas üks kohtumisel kõlanud seisukoht. Kaitseväe kasutamist sigade küttimisel pooldab ka Saaremaa seakasvatusettevõtteid ühendava Valjala Söödatehase juht Raul Maripuu.

“Kui Eesti on seadnud metssigade arvukuse vähendamise 1,5 isendini 1000 hektari jahimaa kohta, siis tuleks see nõue jõulisemalt paika panna ja seda jäigalt järgida,” leidis seakasvataja, kelle sõnul tuleks jahinduspoliitika küündimatuse korral tuua appi kaitsevägi.

“Kogu Saaremaa on üles tuhnitud – kas ikka kütitakse metssigu nii palju kui vaja?” viitas seakasvataja.

Maripuu sõnul riik küll räägib sigade arvukuse vähendamisest ja küttimislimiitide suurendamisest, aga samas laseb jahindusnõukogudel eirata eesmärgi saavutamiseks vajalikke küttimismahte. Maripuu leiab, et kui riigil on seakatku erakorralistes tingimustes õigus minna jahindusnõukogudest mööda, siis tõhusama ja kiirema tulemuse huvides tuleks seda ka teha.

Raul Maripuu hinnangul vajaks kindlasti ümbervaatamist ka mestsigade loendusmetoodika. “Eelmisel aastal oli suur kisa, et saarlased valetavad oma küttimisandmete kohta, aga samas käib loendus keskkonnaameti reeglite järgi,” osutas Maripuu. “Ametnikud, tehke selgeks, mis alustel loomi loendatakse, praegune loendamise metoodika ei taga tõepäraseid andmeid.”

Seakasvataja leidis, et niikaua kui küttimismahud pannakse paika praeguse loendusmetoodika järgi, ei maksa jahipidamise tulemuslikkusele loota. Erakorralise küttimismahu täislaskmiseks vajab jahimees motivatsiooni, mis võiks olla näiteks jahimeeste tasustamine riigi poolt.

Maripuu sõnul on Eesti riik toiminud seakatku vastu meetmeid rakendades liiga aeglaselt. Kui seakasvatajad nõudsid metsaülestöötamise masinate puhastamist Virtsus juba aasta tagasi, siis riik on jõudnud metsaettevalmistustehnika puhastamise nõude sisseviimiseni alles nüüd.


Sõjakas meeleolu

Veterinaar- ja toiduameti peadirektor Indrek Halliste ütles kohtumisel seakasvatajatega, et võitlust seakatkuga saab nimetada sõjaks ja nn sõja ajal ei saa lõpmatult kaalutleda iga otsuse juures, vaid tuleb olla jõulisem ja otsustuskindlam. Sõjakas meeleolus olid ka seakasvatajad ise, kes leidsid, et “katku ajal tuleks registreerimata ja nõudeid mittetäitev seapidaja nimetada kurjategijaks!”.

Märgiti, et nõuete mittetäitjaid tuleb jõuliselt korrale kutsuda ning nendega ei tohi leebelt käituda. Öeldi sedagi, et katku ajal ei saa olla eetiline.

“Metssea koht on metsas ja kui ta nina metsast välja pistab, tuleb ta maha lasta. Me ei saa elada koos metssigadega, nad tuleb maha tappa!” oli ühe kohtumisest osavõtnu seisukoht. Märgiti, et paljud autojuhid ja jahimehed ei ole siiani aru saanud, et Eestis on seakatk. Samas andis riigi esindaja teada, et keskkonnaamet plaanib hakata jahimeeste tegevuse üle teostama riiklikku järelevalvet.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 947 korda, sh täna 1)