Saaremaale toodav metsatehnika tuleb puhastada (2)

Maaeluministeerium saatis kooskõlastusringile maaeluministri määruse “Sigade klassikalise katku ja sigade Aafrika katku tõrje-eeskiri” muutmise eelnõu, milles kohustab Saaremaale kui taudivabasse piirkonda toodavat metsaettevalmistustehnikat puhastama.

“Teadlased on hinnanud, et Aafrika seakatku viiruse edasikandumise risk transpordivahenditega ei ole suur, kuid see on olemas. Kõige suuremat ohtu kujutavad seejuures metsa pinnase ettevalmistamiseks kasutatavad masinad, mida on kasutatud taudistunud metsades. Selliste masinate veermiku vahele võib olla kinni jäänud suures koguses nakkusohtlikku pinnast, kus viirus võib püsida elujõulisena ka pikema aja vältel,” ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

Muudatused määruse eelnõus näevad ette, et metsa istutamisele eelnevaks metsa maapinna ettevalmistamiseks kasutavaid masinaid tuleb enne Euroopa Komisjoni määratud II kitsendustega tsoonist (Mandri-Eesti) tsoonivabasse piirkonda (Lääne-Eesti saared) viimist puhastada ja pesta selleks ettenähtud pesulas, teavitades sellest eelnevalt veterinaar- ja toiduameti maakondlikku veterinaarkeskust.

Teadaolevalt liigutatakse sellist tehnikat mandri ja saarte vahel umbes kümme korda aasta jooksul. Mandri ja saarte vahel liigutatavate metsa maapinna ettevalmistamiseks kasutatavate masinate puhastamise ja pesemise maksumus on aastas hinnanguliselt kuni 7000 eurot ja need kulud kaetakse veterinaar- ja toiduameti eelarvest.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 039 korda, sh täna 1)