JUHTKIRI: Katkuta saared

Aafrika seakatk on Eestit kimbutamas juba kaks aastat. Esimene katkujuhtum tuvastati 8. septembril 2014, mil Hispaanias asuvast laborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea diagnoosi kohta. Esimesed Aafrika seakatku juhtumid kodusigadel diagnoosis veterinaar- ja toiduamet möödunud aasta 21. juulil.

Tänaseks on katkuta vaid Läänemaa ja saared, kus seni pole metssigade hulgas õnneks veel ilmnenud ühtki haigusjuhtu. Skeptikud ütlevad, et on siiski vaid aja küsimus, mil kuri pisik ka Lääne-Eesti vallutab. Optimistid loodavad, et ranged ohutusmeetmed suudavad taudi edasist levikut tõkestada.

Seakasvatajad näitavad sealjuures näpuga esmajoones riigile, kes pidanuks katkutõvele reageerima palju resoluutsemalt. Seda mitte ainult seafarme ohutusnõuetega pitsitades, vaid ka metsades, kus taudikandjad ringi jooksevad. Nende nägemuse järgi on senised küttimismahud olnud ebapiisavad ja vaid sigade arvukuse otsustav vähendamine suudab ohtliku haiguse leviku peatada. Vähem loomi vähendavad haigete kontaktivõimalusi tervetega ja taud vaibub. Küttimismahte suurendada saab erakorralise abinõuna aga ainult riik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 142 korda, sh täna 1)