Raamatu lugemisväärtus saab kiiresti selgeks

PRAEGU KÄSIL: Kalle Peedul on pooleli Leo Jaago mälestusteraamat "Marakratt", mis räägib praegu Austraalias elava autori osalemisest Emajõe lahingutest Vietnami džungliteni. MAANUS MASING

PRAEGU KÄSIL: Kalle Peedul on pooleli Leo Jaago mälestusteraamat “Marakratt”, mis räägib praegu Austraalias elava autori osalemisest Emajõe lahingutest Vietnami džungliteni.
MAANUS MASING

“Mida teha nende ilmadega, mil nii väga tõelist soojust vajad, kuid ei suuda ise kiirata,” küsib Juhan Viiding 1978. aastal trükivalgust näinud luuletuses.

Laimjala mees Kalle Peedu on poeedi küsimusele vastuse leidnud ja ammutab rõskest ja pimedast ajast jagusaamiseks jõudu vahva sõduri Švejki lugudest. “Kui sügise lõpus on pime, udune ja sajune ning tõesti tekib masendus, siis kui selle raamatu kätte võtad, tunned kohe, et on hoopis teine lugu,” pajatab Kalle, kes on Jaroslav Hašeki romaani “Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil” lugenud vähemalt 30 korda.

“Mõnikord loen seda kõigepealt keskelt lõpuni ja siis algusest keskkohta, kuidas juhtub. See raamat muudab mu tuju tükimaad paremaks,” räägib Kalle Peedu ning on enam kui kindel, et vahva sõduri lõbusad lood on asendamatuks ajaviiteks veel väga paljudele lugemissõpradele.

Lisaks Švejkile on Kalle mitmel korral lugenud Irwin Shaw’ sõjaromaani “Noored lõvid” ja Oskar Lutsu “Suve”. “Kevade” on Kalle maitse jaoks veidi tundeline, et mitte öelda naisteka mõõtu üllitis. “Mulle naistekad, kus süda armastusest lõhkema kipub, üldiselt ei meeldi.”

Kalle lugemisvara koosneb peamiselt teostest, mis käsitlevad ajalugu ja loodust, ning lisaks neile ka kriminaalromaanid. Agatha Christie ennekõike ja nüüd viimasel muidugi ka rootsi maailmamainega krimiautorid.

Täispikk lugu ilmus reedeses Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 158 korda, sh täna 1)