Toomas Tänav kuivatab vilja hakkpuidul töötava katlaga (1)

ANNAB KINDLUSTUNDE: Kohalikul toorainel töötav katel annab Toomas Tänava sõnul kindlustunde, et vilja kuivatamine kiirel koristusajal seisma ei jää. MAANUS MASING

ANNAB KINDLUSTUNDE: Kohalikul toorainel töötav katel annab Toomas Tänava sõnul kindlustunde, et vilja kuivatamine kiirel koristusajal seisma ei jää.
MAANUS MASING

Valjala talunik Toomas Tänav vahetas käimasoleval koristushooajal viljakuivati vedelkütusekatla välja hakkpuidul töötava katla vastu.

“Puidurisu pole vaja kaugelt tuua, seda on ümberingi kõik kohad täis,” nentis Toomas Tänav, kes juba mullu PRIA toetusega soetatud ja kohalikul kütusel töötava katla sel suvel Männiku küla viljakuivatisse paika monteeris.

Soome firma ANTTI katla ostnud Tänav rääkis, et vana katel tulnuks varem või hiljem välja vahetada, kuid hakkpuidule üleminekul mängis otsustavat rolli kohaliku kütuse kasutuselevõtmiseks ettenähtud PRIA toetus. Hakkpuidukatla maksumusest kattis PRIA toetus 60 protsenti, mis selle iseenesest küllaltki kalli seadme ostmise üldse mõeldavaks tegi. “Seadme tasuvusaeg on pikk ja ilma toetuseta ta end ilmselt majanduslikult ära ei tasuks,” märkis Tänav, kes ühtlasi võttis kasutusele ka suurema šahti.

Praeguse seisuga on Tänav ette varunud 3–4 aasta hakkpuidu varu. Hakkpuidu praeguse hinna juures (umbes 10 eurot kant) tuleks selle sisseostmine isegi odavam kui oma hakkuriga valmistades, ent kuna talunik puhastab kraave ja põlluääri nii või teisiti, siis on materjal omast käest olemas ja pole mõtet seda vedelema jätta. Ühe ööpäeva jooksul põletab viljakuivati katel umbes 8 kanti haket.

Toomas Tänav rääkis, et kui mõni aasta tagasi maksis katlas kasutatava erimärgistatud diislikütuse liiter 1 euro, olid viljakuivatamise kulud üsna krõbedad. Ööpäevas põletas katel ära ligemale 500 liitrit kütust, mis tegi pool tuhat eurot küttekulusid päevas. Praegusel odava kütuse ajastul maksab erimärgistatud diislikütus ligemale 0,6 eurot liiter, ent just äsja avaldas Bank of America prognoosi, mille kohaselt tõuseb naftabarreli hind 40 dollari juurest selle aasta lõpuks 54 dollarile ning järgmise aasta keskpaigaks 69 dollarile.

Diislikütusest odavam oleks kasutada kütteõli, ent kuivõrd selle kütuseliigi omadused on koormate lõikes muutuvad, vajab katel sageli ümberhäälestamist, mille tarvis puuduvad Saaremaal spetsialistid. Seetõttu mingit rahalist võitu kütteõli kasutamine viljakuivatamisel siinkandis kokkuvõttes ei anna.

Toomas Tänava sõnul annab kohaliku kütuse kasumine sõltumatuse tarnijate tihedast töögraafikust. Sageli on juhtunud, et diislikütus lõppeb otsa just nädalavahetusel ning siis tuleb kuivati kütusepuudusel lihtsalt seisma panna. “See on täiesti tavaline asi, et küte saab ootamatult otsa. Sa arvestad küll, aga see juhtub ikkagi,” kinnitas Tänav. Mõnikord ei jõua kütuseauto Saaremaale terve nädala jooksul ning siis tuleb sõita seda ise Kuressaarest tooma, mis on kiirel viljakoristuse ajal täiendav kulu nii ajaliselt kui ka rahaliselt.

Tänava sõnul ei saa aga salata, et ka vedelkütusekatlal on oma pluss: kui puidukatla puhul ei pääse üle ega ümber järelpõlemisest, siis õlikatlal keerad pihusti kinni ning vaikus majas.

Talunik avaldas lootust, et tal õnnestub uut katelt kasutada ka talvel kuivati kõrval asuva remondiruumi kütmiseks.


Viljakasvataja Kaido Kirst:

Arvan, et hakkpuidul töötava katla ostmine oli Toomasel tark tegu, sest kõigil on põllu äärtes ja kraavides võsa, mida pole õieti kuskile panna. Sellises olukorras ahjus diislikütet põletada ei ole tegelikult mõistlik. Veelgi rohkem kasu on asjast siis, kui õnnestub sama ahjuga veel ka mõni ruum soojaks kütta. Põlvamaal näiteks kütavad mehed talvel sama katlaga ka maja ja töökoda ja siis on kasutegur veel suurem.

On huvitav jälgida, kuidas ajad muutuvad. Kui vene ajal oli autobaasis terve kolonn, kes vedas Saaremaale katlamajadele masuuti, siis tänapäeval minu meelest ühtegi masuudikoormat siia ei tule, kuid haket viiakse laevadega välja ja jääb ülegi.

Minu andmetel praegu Saaremaa viljakuivatites teist hakkpuidul töötavat katelt kasutusel pole. Ma ise kütan üht kuivatit puuhalgudega, milleks kulub hulga rohkem käsitööd, aga ega liigutamine ka kellelegi halba tee.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 447 korda, sh täna 1)