Teada, et mõista – Aste kool 55! (1)

1. septembril möödub 55 aastat sellest, kui Aste alevikus endise Vene sõjaväelennuvälja staabihoones avas uksed Aste kool. Pidulikku sündmust tähistatakse homme vilistlaste kokkutulekuga ning 25. septembril ühisüritusega praeguse koolipere ringis.

Ulvi Valge“Ei möödu sünnipäev ka suure juubelitordita,” lubas kooli direktor Ulvi Valge (fotol), rääkides eelseisvast vilistlaste kokkutulekust. Päev algab sportliku lõunapoolikuga kooli staadionil ja lõpeb diskoga.

Traditsiooniks on kujunenud, et vilistlased käivad koos iga viie aasta järel, tavaliselt just augustikuus. Kohtumisaeg on nimme valitud nii, et väljaspool Saaremaad elavad vilistlased saaksid lisaks kokkutulekule nautida ka kodusaare suveüritusi.

Tublid vilistlased

Ühtekokku on Aste kooli lõpetanud 953 õpilast. “Kõik lõpetajad on oma koha siin elus leidnud, kes on väga tubli tööinimene, kes mujal edukam” mõtiskles direktor vilistlastele mõeldes.

“Kooliajal säravamad isiksused on ennast teostanud teadusvaldkondades, äriühingutes, kunstivaldkondades,” loetles Valge, nimetades silmapaistvamatest lõpetajatest Kalle Kuuske, kes töötab TTÜ-s vanemteadurina (vilistlane aastast 2000), Maarjus Kirsi, kes on TTÜ-s nooremteadur (vilistlane aastast 1996). Indrek Hioväin ja Taavi Ellermaa (vilistlased aastast 2005) töötavad praegu Rootsis superautode ehitusel ja Reet Brandt (vilistlane aastast 1999) on filmikunstnik.

Aste kooli kodulehel on toodud huvitav statistika vilistlaste perekonnanimede kohta. Selle kohaselt on enim lõpetajaid, kokku 19, kandnud perekonnanime Kaasik. Populaarsuselt järgmine perenimi on Sai, mida on kandnud 17 õpilast.

55 tegutsemisaastat on pikk aeg, kuhu on mahtunud nii tõusu- kui ka mõõnaperioode. Millal oli aga kooli kuld-
aeg? “Kuldaeg koolile on siis, kui lapsi on palju,” arvab kooli praegune direktor Ulvi Valge. “See on tunnustus koolile ja näitab usaldust kooli ja seal töötavate õpetajate vastu ning lapsevanema rahulolu kooliga.”

Lasterohkeimaks perioodiks peab Valge 70. aastate lõppu, mil Astes tegutses Tallinna juveelitehase Aste tsehh, mis oli tööandjaks paljudele, ja seetõttu õppis koolis ka palju lapsi, hinnanguliselt üle 200.

Samas lisas Valge, et kuldaeg pole kuskile kadunud, vaid kestab jätkuvalt. “Ka see on kuldaeg, kui oleme praegu õpilaste arvu poolest üks suuremaid maakoole Saaremaal,” leidis ta.

2013. aastal avati Astes tutt-uus koolimaja. Enne seda oli värskeim koolihoone Salmel, kuid selle ehitamisest on tänaseks möödunud üle 30 aasta. Nii ongi Aste kool praegu kõige uuema õppehoonega põhikool Saaremaal.

Kuigi omal ajal jagus neid, kes kahtlesid Astesse uue koolimaja ehitamise mõttekuses, arvab Ulvi  Valge, et langetatud sai siiski õige otsus, sest väikekoolidel on oma tähtis roll.

“On õpilasi, kelle isiksus ei lubagi neil õppida suures koolis,” selgitas Valge. Ka lapse anded tulevad väikeses kollektiivis Valge sõnul paremini esile, sest õpetajatel on aega õpilastega rohkem tegeleda ja individuaalsemalt läheneda.

Ulvi Valge kinnitas, et lapsevanemad on aasta-aastalt hakanud üha enam hindama väikekoolides õppimise eeliseid ja järjest rohkem vanemaid eelistab just seetõttu väiksemaid maakoole suurematele linnakoolidele. Väikekoole võiks Aste kooli direktori arvates võrrelda mõnes aspektis erinevate vabahariduskoolidega, kus lapse areng pole allutatud jäikadele ja piiravatele normidele.

Jätkusuutlik kool

Tänavu sügisel alustab Astes oma kooliteed 15 õpilast.

“See on väga hea jätkusuutliku kooli tunnus,” kommenteeris Valge tänavu kooli alustavate õpilaste arvu. Põhikooli õpilaste koguarv on viimastel aastatel püsinud ümmarguselt saja ringis, mis maakooli mastaape arvestades läheneb juba suurkoolile.

Mis saab aga koolist ja selle õpilastest tulevikus, sõltub Valge meelest kohalikust regionaalpoliitikast, sellest, kas noortel on huvi ja tahtmist maale kolida ning kuidas areneb kohalik ettevõtlus, mis omakorda mõjutab töökohtade arvu.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 628 korda, sh täna 1)