Saaremaa võlu on lihtsuses

Saaremaal on äärmiselt hea turundusmeeskond, kes meelitab kõiksugu trikkidega terve suve saarele hulgaliselt kohalikke ja ka välisturiste. Kui Tallinnas mõne välismaalasega jutule saad, noogutavad peaaegu kõik, et on Saaremaal käinud ja Saaremaad näinud. Kui uurida nende käest aga mõne teise saare või mandril asuva paiga kohta, siis aetakse silmad küsivalt suureks.

Saaremaa tõmbab inimesi ligi põhjusega. Alustuseks on sinna ju lihtne minna ja kui juba kohal, saab külastada kaht saart ühe hoobiga. Pärale jõudes tekib kohe teistsugune tunne kui mandril, saarel on teine hingamine.

Kindlasti tasub paar väiksemat peatust teha ka Muhus, filmi “Siin me oleme” kodusaarel. Üsna ruttu jääb tee peale vaat et ette Muhu Katariina kirik, mida mainiti esimest korda juba 1267. aastal, kuid siis oli ilmselt tegemist veel puukirikuga. Kirik ise asub keset Muhu saart kõrgendikul, kus kunagi paiknes pühapaik või matusekoht. Üht viikingiaegset hauaplaati võib näha tänini kiriku seina müürituna. Kes jahib kõige-kõigemat, see võib imetleda Katariina kiriku uksi, sest just need on kõige vanemad säilinud puituksed terves Eestis.

Edasi võiks reisihuvilise tee viia Koguva külla, mis kohalike sõnul on kui monument nende tööarmastusele ja ilumeelele. Tervenisti riikliku kaitse all olev küla koosneb peamiselt vaid kiviaedadega ümbritsetud rookatustega majadest.

Saaremaa vaatamisväärsustest on tuntuim ehk Kaali kraater, mida lapsepõlves kasvõi kooliekskursiooniga sai vaatamas käidud. Isegi kui juba ammu nähtud, tuleks seda kohta jälle külastada – ikka läheb meelest, kui võimas võib loodus olla.

Kuressaare keskne tõmbenumber on piiskopilinnus, mis on koduks Saaremaa muuseumile. Paik, kus korraldatakse kontserte ja ooperipäevi, on küll üsna tuntud, kuid kindlasti tuleks leida aega ja astuda sisse ka linnusesse. Näiteks on seal üleval põhjalik ülevaade nõukogude võimust Saaremaal, kust ei puudu kurbus ega rõõm, koht on leitud ka mustale huumorile.

Johanna Vahuri, reisiportaali toimetaja

Ilmunud Postimehe reisiportaalis

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 232 korda, sh täna 1)