Vald on kimpus Karja kolemaja omanikuga (+GALERII) (19)

NÕUKAAJA ÕNNETU PÄRAND: Kunagi kontor-klubiks kavandatud hoone kõlbab täna vaid lammutamiseks, näitab Anti Leedu. MAANUS MASING

NÕUKAAJA ÕNNETU PÄRAND: Kunagi kontor-klubiks kavandatud hoone kõlbab täna vaid lammutamiseks, näitab Anti Leedu.
MAANUS MASING

Leisi vald on hädas Karja külas asuva kolemaja soomlasest omanikuga, kes ei ole enam kui kümne aasta jooksul midagi ette võtnud, et kunagine Karja kontor-klubi hoone ohutuks muuta.

Karja külas Linnulaulu kinnistul 1990-ndatel aastatel pooleli jäänud kontor-klubi on praegu tuntuim valla kolemaja. Juba kümme aastat tagasi juhtis probleemile tähelepanu Karja külaselts, pöördudes märgukirjaga isegi maavalitsuse poole. Kinnistu omanik on Hendrik Mauritz Luoto oma firma Makam Steel OY kaudu. Varem on see kandnud nimesid Kuressaare Saun OÜ ja Rehe Keskus OÜ. Kinnistu müüs soomlasele kunagi vald ise.

Vaatamata korduvatele läbirääkimistele, märgukirjadele ja ettekirjutustele ei ole omanik aga hoonet, kuhu ta omal ajal lubas tervisekeskuse rajada, edasi ehitanud ega ohutuks muutnud, küll aga osaliselt lammutanud. Hoone on ohtlikus olukorras, sissepääsud on avatud ja see kujutab ohtu inimestele. Tagatud ei ole ka ehitise püsimiskindlus.

Kaks ostupakkumist

Vald paigaldas möödunud aastal objekti ümber piirdelindi ja hoiatussildid. Siis tegi Luo­to ka ettepaneku hoone vallale 12 000 euroga tagasi müüa. Volikogu ei võtnud pakkumist vastu. Selle aasta juulikuisel istungil oli volikogu laual uus vallavalitsuse esitatud eelnõu, mille kohaselt ostaks vald kinnistu ära 6000 euroga, aga ka seda ei kiitnud volinikud heaks. Nad leidsid, et enne tuleb kasutada kõiki teisi seadusest tulenevaid võimalusi, et sundida omanikku oma kohustusi täitma.

“See on meil raske probleem tõepoolest,” nentis Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep. “Kaks korda oleme volikogu poole pöördunud, et maja ära osta ja probleem kiirelt lahendada, aga see pole toetust leidnud,” sõnas ta ja lisas, et materjalid on nüüd antud juristi kätte, kes on selle teemaga juba poolteist kuud tegelenud.

Vald on teinud Luotole ettekirjutuse 6000 euro suuruse sunniraha väljanõudmiseks, aga Soome saadetud kirjad pole väidetavalt adressaadini jõudnud. “Meil ei ole kirjalikku tõendust, et ta on meie teate kätte saanud. Kuigi ma usun, et ta siiski on selle kätte saanud, sest ta tegi uue müügipakkumise ja on lähtunud sunniraha summast,” rääkis Mõtlep. Ta lisas, et kui majaomanik sunniraha ei maksa, siis tuleb minna kohtusse ja järgmine samm on asendustäitmine.

Vald maksaks peale

Leisi volikogus kolmeks kuuks oma liikmelisuse peatanud Anti Leedu on aga vallavalitsuse suhtes väga kriitiline. “Halenaljakas on see lugu,” ütles ta. “Seaduse järgi on omavalitsusel kohustus selle asjaga tegeleda. Lõpuni ja korralikult. Aga praegu on kaks aastat nämmutatud ja tulemust ikka pole.”

Eriti kurioossed on Leedu sõnul väited, et majaomanikuga ei saa kontakti. Ta tegi ise katse, leidis lühikese netiotsingu järel telefoninumbri, millel ka Luoto vastas ja kinnitas, et on kõnealuse maja omanik. Veel enam, ta oli valmis selle lahkesti ära müüma – 10 000 euroga. Vallavalitsuse pakutud ostutehingu suhtes on Leedu skeptiline. “Miks peaks Leisi vald võtma endale sellise kohustuse? Lammutamine maksab 40 000 eurot. Kui vald kinnistu kolmeks krundiks jagab, siis nende hind on kaks-kolm tuhat tükist. Pealegi, kes neid ostma peaks?” kahtles ta ja viitas, et sellise skeemi puhul maksaks vald kogu asjale kõvasti peale.

Pikka aega on Karja kolemaja lammutamisega seoses olnud jutuks võimalik KIK-i toetus, aga Leedu sõnul on see üsna küsitav. Ehk siis volikogu võiks tema hinnangul Linnulaulu kinnistu ostu arutada ainult juhul, kui on kindel, et lammutamiseks toetust tõepoolest saadakse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 374 korda, sh täna 1)