Riigikogu võttis Väikese väina pöördumise menetlusse (5)

Riigikogu juhatus otsustas võtta menetlusse kollektiivse pöördumise “Väikese väina elukeskkonna tervendamise eest!”. Pöördumises tehakse ettepanek parandada Saaremaa ja Muhu saare vahel asuva Väikese väina ökoloogilist seisundit ning olukorda kalanduses ja puhkemajanduses.

Pöördumises selgitatakse, et Väikese väina ökoloogiline seisund on 19. sajandi lõpus rajatud umbse tammi tõttu järjest halvenenud ja on jõudnud kriisiseisundisse. Üle sajandi seisnud tamm on muutnud väina kaheks eraldiseisvaks veekoguks, kus on läbivoolu puudumise tõttu toimunud suured vee- ja looduskeskkonna muutused. Need mõjurid on viinud väina ökosüsteemi hävingu äärele.

Pöördumises pakutakse välja, mida teha Väikese väina loomuliku ökoloogilise seisundi parandamiseks. Esiteks tehakse ettepanek ehitada lõpuni tammiavad, mis avavad uuesti tee veevahetusele ning kalade ja paatide liikumisele väina erinevate osade vahel. Teiseks on pöördujate hinnangul tarvis likvideerida kõrgepingeliinid, mis tapavad aastas sadu rändlinde ja risustavad Väikese väina hoiuala miljööd visuaalselt. Lisaks oleks vaja paigaldada maanteetamm ja tänapäevased reoveepuhastussüsteemid.

Pöördumise algatasid Pöide vallavanem Andres Hanso, Orissaare vallavanem Vello Runthal, Muhu vallavanem Raido Liitmäe, muhulane Ivo Linna ja MTÜ Väikese Väina Selts eestvedaja Heiki Hanso.

Kollektiivne pöördumine edastati menetlemiseks keskkonnakomisjonile.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 689 korda, sh täna 1)