Kaitseliit laseb Tehumardi linnaku lammutada (GALERII) (3)

MAANUS MASING

MAANUS MASING

Kaitseliidule kuuluv Tehumardi linnak asub Salme vallas metsa sees ning laiub 400 meetri kaugusel merest 13,47-hektarilisel kinnistul. Lammutamist ootab seal 27 rajatist.

22.02.2016_Margo Sai_tambetSaaremaa maleva staabiülem kapten Margo Sai (fotol) ütles, et lammutamisele minevate ehitiste ja rajatiste loet-

ellu kuuluvad katlamaja, kasarmu, klubimaja, keldrid, laod, hoidlad, punkrid, varjendid, angaarid, tankla, tellistest postamendid, väravaehitis ja muidugi ka kinnistut ümbritsev aed. Lammutustööd peaksid pihta hakkama juba järgmisel esmaspäeval ja jõudma lõpule tänavu novembris.

Kapten Saia sõnul on kinnistul asuvad ehitised olnud varem nõukogudeaegsed sõjaväekasarmud, majandushooned ja muud militaarotstarbelised ehitised. “Lammutamise eesmärk on likvideerida kasutusest väljalangenud, inimtegevusele ohtlikus seisus, maastikupilti ja keskkonda visuaalselt rikkuvad militaarehitised,” selgitas ta, miks on otsustatud linnak likvideerida.

Väga suurel määral linnak kasutust leidnud ei ole, kuid mõnevõrra siiski, tunnistas kapten Margo Sai. Ta märkis, et Saaremaa malev on kinnistut kasutanud mõned korrad aastas kaitseliitlaste laagrite ja õppuste läbiviimiseks.

Suuremaid plaane Kaitseliidul kõnealuse kinnistuga vähemalt esialgu ei ole. Samuti pole plaanis kinnistut müüa. Sai tõdes, et praegune eesmärk on lihtsalt sealsed ohtlikud rajatised lammutada ja maa-ala korrastada.

Sel kinnistul asus kunagi Tehumardi seniitraketidivisjon ning Margo Saia sõnutsi pärinevad linnaku rajatised tõenäoliselt aastast 1968. Ta märkis, et sõjaväelased lahkusid baasist 1994. aastal, kui Nõukogude Liidu väed Eestist välja viidi. “Kaitseliit võttis valvamise üle ja hoidis ala korras,” ütles kapten Sai. Mõne aja möödudes valve aga eemaldati ja osa hoonetest rüüstati.

Kapten Margo Saia sõnul Kaitseliidul Saare maakonnas rohkem Nõukogude Liidu armee pärandiga seotud kinnistuid pole. “Korrastamist nõudvaid kinnistud on teisigi, aga otsused nende tuleviku osas praegu puuduvad,” märkis ta.

Tehumardi linnaku lammutustööde tegemiseks korraldatud riigihanke käigus esitas pakkumuse kuus pakkujat ning hanke võitis odavaima pakkumuse teinud OÜ Mantrum. Lammutustööde maksumus ei kuulu kapten Saia kinnitusel avalikustamisele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 880 korda, sh täna 1)