Tark õpib teiste vigadest. Palun õppige siis ometi!

Kurb on lugeda teateid tuleõnnetustest, milles hukkuvad inimesed. Mind kui isa puudutavad sügavalt teated neist tulekahjudest, mille tagajärjel on hukkunud lapsed. Avaldan sügavat kaastunnet nendele, kelle lapsed ei saa enam kunagi olla osakesed meid ümbritsevast maailmas. Samas olen ääretult pettunud, sest tean, et nende õnnetuste tagajärjed olnuksid tunduvalt leebemad, kui nendes kodudes oleksid olnud  suitsuandurid.

Millal jõuab inimeste teadvusse arusaamine, et tuleõnnetuste traagilisematest tagajärgedest saab päästa ainult suitsuandur? Millepärast arvavad paljud siiani, et suitsuandur on vaid päästeametile näitamiseks.

Minu igapäevane töö päästeametis on tulekahjude põhjuste väljaselgitamine ning ma tean, et tuli levib normaaltingimustes väga kiiresti. Mõne minutiga muutub ruumis viibimine kõrge temperatuuri ja mürgiste gaaside kiire leviku tõttu eluohtlikuks. Umbes NELJA minuti pärast peale tulekahju algust sütib praktiliselt KOGU põlevmaterjal toas ja põleb lahtise leegiga. Selleks ajaks võib temperatuur lae all ulatuda 600 kraadini. Sellises staadiumis tulekahjuga saavad võidelda vaid päästjad.

Tulekahjuga samas ruumis olev nõuetekohaselt paigaldatud suitsuandur avastab tulekahju aga esimesel minutil, kõrvalruumis mõne minutiga. Sellisel juhul jääb MEIL endil veel AEGA, et tulekahju kontrolli alla saada või lahkuda.

Seega ei ole mõeldav jääda lootma sellele, et me ise ärkame ja saame veel midagi päästa. Aus vastus on, et EI SAA. Isegi kui ärkaksime, ei oleks meil päästa enam kedagi, heal juhul vaid iseend. Meile antud aeg, kustutamaks tekkinud põlengut või päästmaks kõige hinnalisemat, ELU, on väga piiratud, vaid mõni minut. Kuritegu on võtta ära see aeg nii endalt kui ka oma lähedastelt, jättes suitsuanduri koju paigaldamata.

Meile on antud kõik võimalused viia oma kodus tulekahju tekkimise tõenäosuse väga madalaks. Muidugi, ka siis võib juhtuda õnnetusi, kuid selle väikese jäänud võimaluse vastu saame ennast kaitsta esmalt suitsuanduriga.

Päästeamet on aastast aastasse käinud kodusid tuleohutusalaselt nõustamas ja teeb seda ka sellel aastal. Kui teil on vähimgi kahtlus oma kodu turvalisuse osas, kutsuge meid endale külla. Vaatame koos üle, kas on põhjust muretsemiseks või mitte. Kui ei ole, on kõik juba väga hästi. Kui on, teeme koos korda. Ja loomulikult, märgake ka TEISI enda ümber! Kui teil on mingigi põhjus kahelda naabri eluaseme tuleohutuses, siis andke sellest ka meile teada. Uskuge, me ei käi kedagi karistamas, me tahame teid aidata.

Palun, ärge olge hoolimatud oma lähedaste ja kõige kallimate suhtes. Tulekahju võib võtta kogu vara, kuid ta ei tohi võtta inimest.

Raido Mets, Lääne päästekeskuse menetlusbüroo juhataja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)