Ajaloopäev vaagis majandussuhteid

Kuressaare kultuurikeskuses eile toimunud VIII Läänemere ajaloopäeva keskne teema oli Eesti ja Soome majandussuhete ajalugu, nende hetkeseis ning tulevik.

Küsimusele, miks valiti seekord ajalookonverentsi peateemaks just majandus, vastas ürituse üks algatajaid ja eestvedajaid, riigikogu liige ja Kuressaare ekslinnapea Urve Tiidus, et majandus on ju ühiskonna alustugi.

Eilsel ajalookonverentsil kõlas ühtekokku neli ettekannet. Soome ajaloolane Heikki Rausmaa on põhjalikult uurinud Soome-Eesti suhete lähiajalugu ja sel teemal kaitsnud ka doktoriväitekirja. Tema seekordne esinemine Kuressaare kultuurikeskuses oli aga pühendatud kahe maa majandussuhete arengule alates 1980. aastate lõpust, mil soomlased said endile ühtäkki lõunaranniku ehk Eesti, kuni kaasajani välja.

Professor Rausmaa esinemise võiks lühidalt kokku võtta järgmiste teesidega – Eesti tee poliitilise iseseisvuse väljakuulutamisest kuni majandusliku iseseisvuseni oli pikk ja probleemiderohke; sel teel on Soome Eestit palju toetanud, kuid Soome toetus pole kunagi olnud pelgalt vaid heategevus.

AS Harju Elekter on üks esimestest Eesti firmadest, mis juba enam kui kaks aastakümmet tagasi sisenes äriga Soome turule. Ettevõtte juhataja Andres Allikmäe võrdles ajalookonverentsil kahte majandusmudelit, mille Soome ja Eesti on oma arengus valinud. Need on Põhjamaadele omane n-ö sotsiaalne turumajandus ja Eestile omane väga liberaalne majandusmudel.

“Kindlasti olid need arengumudelid, võttes arvesse kahe riigi ajaloolist tausta, paratamatud,” arutles Allikmäe Saarte Häälele antud lühiusutluses. “Näiteks 1990. aastate alguses vajas Eesti oma uut kuvandit, toona olime liberaalseks mudeliks enam valmis, sest vajasime hädasti investeeringuid.”

Nüüd oleme aga Allikmäe sõnul jõudnud või kohe jõudmas aega, kus peaksime mõtlema ka sellele, kuidas vähendada liberalismi tagajärjel tekkinud toimetulekulõhesid Eesti ühiskonna sees. “Arvan, et aeg on muutusteks küps,” tõdes ta.

Veel esinesid eilsel ajalookonverentsil professor Markku Kuisma, kes rääkis Läänemere majandusajaloost pikemalt alates Hansa Liidust kuni tänapäevani ehk majandussanktsioonide kehtestamiseni, ja peaminister Taavi Rõivas. Tema esinemine oli teemal “Põhja-Euroopa kui Euroopa Liidu kasvukese”.

Läänemere ajaloopäeva traditsioon sai alguse 2009. aastal, mil suur Saaremaa sõber Jarmo Virmavirta pakkus välja idee korraldada saarlastele ja ooperipäevade külalistele Eesti ja Soome suhteid käsitlev seminar.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 133 korda, sh täna 1)