Uuema aja muinsusi jahtimas

SÜLLEKUKKUNUD VARANDUS: Nässuma Mäe talus suvitavad Anna, Hugo ja Marcus Groth näitavad muinsuskaitsealust viljakuivatit ja tuulikut. Järgmisel aastal saab tuulik ka uued tiivad. MAANUS MASING

SÜLLEKUKKUNUD VARANDUS: Nässuma Mäe talus suvitavad Anna, Hugo ja Marcus Groth näitavad muinsuskaitsealust viljakuivatit ja tuulikut. Järgmisel aastal saab tuulik ka uued tiivad.
MAANUS MASING

Muinsuskaitsealune objekt on enamasti kas kivikalme, maalinn või keskaegne kirik. Igatahes midagi vana ja väärikat. Tegelikult on kaitse alla võetud ka kahekümnendast sajandist pärinevaid maju ja rajatisi, mida inimesed igapäevaselt aktiivselt kasutavad.

Ringsõit mööda selliseid Saare maakonnas asuvaid mälestisi näitas, et nende omanikud on nende valduses olevate ajaloomälestiste staatusest teadlikud, kuid pigem on see nende õlule pannud lisakoormuse. Keelud on valjud, aga riigipoolne tugi kasin – nii võiks kokku võtta reisil kuuldu-nähtu. Kuid inimesed on leplikud ega kurda.

Esimesena peatume Pihtla vallas Nässuma külas asuva Mäe talu kuivati juures. Sellest vaid kümmekonna meetri kaugusele jääb muinsuskaitsealune pukktuulik. Muinsuskaitseameti mälestiste registri järgi pärineb raudkividest seinte ja tsinkplekk-katusega kuivatihoone, milles on säilinud originaalne sisseseade, tõenäoliselt 1934. aastast. Kaitse alla võeti kuivati 2006. aasta jaanuaris. Kuivati ja tuuliku soomlasest omanik elab üle tee asuvas talumajas.

Tulid ostetud taluga kaasa

Kõigepealt tervitab meid vali haukumine. Väravale tulnud Marcus Groth rahustab, et koer on alles kutsikas, keda pole vaja karta. Siiski tekitab pea meetrise turjakõrgusega loom aukartust. Kaitsealused hooned said Marcus ja tema naine Anna kaasa 1999. aastal suvilaks ostetud Mäe taluga. Sel ajal need veel kaitse all polnud. “Ükskord tulid ametnikud ja ütlesid, et nüüd on kaitse all,” räägib Marcus. Kuivati katus peab tema sõnul vihma, ahjus ta igaks juhuks tuld teinud pole. Tuulik sai muinsuskaitse abiga uue katuse ja vooderduse. Vaid tiivad vedelevad aia ääres. “Järgmisel aastal saame loodetavasti ka need korda,” sõnab ta.

Tuulikut kasutavad nad praegu majutuskohana. “Kui sõbrad külla tulevad, saavad nad seal madratsite peal magada,” seletab Marcus. Kuna tuuliku sisseseade on olemas, usub ta, et kunagi saab seal ka vilja jahvatada. Kuivati seina küljes on küla postkastid. Nende keskel ilutseb Eesti Posti kast, mida tööpäeviti kell 10 tühjendamas käiakse.

Ka kuivati sisustus on enam-vähem säilinud. Anna ütleb, et kui nad maja ostsid, kasutasid naabrid seda vilja kuivatamiseks. Marcus on arvamisel, et isegi kui hoone poleks kaitse all, tema selle sisseseadet välja lõhkuma ei hakkaks. “See on teele nii lähedal, et tolm tungiks igalt poolt sisse. Toaks tegemiseks tuleks kõik ringi teha. See on hea, et ta kaitse all on,” muigab ta.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 418 korda, sh täna 1)