Vjatšeslav Leedo: Saksa liinil on praegu ilus aeg (1)

Augusti algul täitub aasta sellest, kui parvlaevad Saaremaa ja Muhumaa suundusid Saksamaale, et asuda seal teenindama Cuxhaveni ja Brunsbütteli vahelist liini Elbe jõel.

Aasta jooksul on Saaremaa Laevakompanii omaniku Vjatšeslav Leedo sõnul olnud Saksa liini puutuvalt nii edumomente kui ka kohatisi raskemaid hetki. “Kui laevad liiguvad, on aasta edukas olnud, aga eks on olnud nii edu kui ka raskusi. Talv oli üliraske,” tunnistas Leedo Kadi raadio saatele “Keskpäev” antud usutluses.

Põhimõtteliselt on Saksa liin oma olemuselt samasugune kui Hiiumaa liin. Seda nii üleveetud inimeste kui ka autode arvu poolest. “Väga suuri erinevusi pole,” kinnitas ta.

Hiiumaa liinil on laevad talviti ikka pooltühjad – põhilised reisijad on veoautod ja veidi kohalikke. Suviti on laevad aga puupüsti täis. “Praegu on seal ilus aeg, laevad on täis ja inimesed sõidavad. Aga eks augustis teeme kokkuvõtted ja vaatame, mis edasi teeme,” nentis ettevõtja.

Põhjalik eeltöö

Eeltöö Saksa liini avamisel oli Leedo sõnul igati põhjalik. Samas, kui nüüd tagasi vaadata, siis mõni asi tehti võib-olla ka natuke kiirustades. Leedo märkis, et taoline laevaliin hakkab tavaliselt tööle ja jõuab plussi 3–5 aastaga. Leedo sõnul eksib kõvasti see, kes arvab, et paned aga laeva käima ja teiselt poolt kukud kohe ämbriga raha kokku kühveldama.

Põhilised raha sissetoojad on Cuxhaveni ja Brunsbütteli vahelisel liinil saksa pensionärid, kes teevad liinilaevadega n-ö edasi-tagasi “kruiisireise”. “Lähevad ühele poole ja tulevad jälle tagasi, vahepeal istuvad baaris – söövad-joovad. Nad on väga rahulikud ja sõbralikud ning praegu, suvel on neid väga palju,” kinnitas Leedo.

Eelistatud saarlased

Saksamaal töötavatest inimestest on Leedo sõnutsi 80% Eestist. “Nii nagu sai lubatud, oleme eelistanud saarlasi, siis eestlasi ja ülejäänud rahvast,” märkis ta.

Sügisel jääb Kuivastu–Virtsu liinil “vabaks” ka parvlaev Hiiumaa, ent ettevõtja ei tõtanud targu välja ütlema, mis plaanid selle laevaga on. “Vabaks ei jää siin midagi, kindlasti ta teeb tööd edasi,” nentis Leedo.

Rääkides veel sügisest, möönis Leedo, et mõned inimesed, kes praegu töötavad siinsetel liinidel, peavad omale ilmselt siiski uue töö leidma. “Aga meie inimesed on nii tublid, et ma ei kahtle üldse – igaüks neist leiab omale töökoha,” nentis ta. “Kindlasti paljud ka jäävad selle töö juurde, sest professionaalid on ikkagi hinnas.”

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 183 korda, sh täna 1)