Saarlasest viiuldaja jätkab õpinguid New Yorgis

KODUSAART EI UNUSTA: Johannes Põlda sõnul Saaremaa on ja jääb tema koduks. ERAKOGU

KODUSAART EI UNUSTA: Johannes Põlda sõnul Saaremaa on ja jääb tema koduks.
ERAKOGU

Muusikalist haridusteed Kuressaares alustanud Johannes Põlda jätkab sügisest õpinguid Ameerika Ühendriikides. Pole just igapäevane asi, et üks saarlane pääseb nii tiheda konkursiga õppeasutusse, nagu seda on New Yorgis asuv Eastman School of Music.

Millest oma edasiste õpingute jätkamisel lähtusid? Võimalusi on ju n-ö terve maailm täis?

Olen õppinud Soomes Sibeliuse akadeemias neli aastat, eelmisel aastal sooritasin bakalaureuse taseme erialaeksami kiituse ehk cum laudega. Magistrantuuri esimesel aastal tegin ja esitasin ka juba oma magistritöö, aga samas hakkasin huvi tundma ka mujal riikides õppimise vastu – ikka selleks, et maailmavaadet avardada ja ennast eri­alaselt täiendada. Paar aastat tagasi käis Sibeliuse akadeemias meistriklassi tegemas tunnustatud viiuldaja ja pedagoog prof Oleh Krysa, kes õpetab Ameerikas, Eastman School of Music’us. Juba siis tundsin, et tema on just see muusik, kelle juures tahaksin õppida. Nii et kui nüüd kaalusin, et kuhu ja kelle juurde minna ennast viiulimängu alal täiendama, ei olnud valikut raske teha – Rochesteris New Yorgis asuv Eastman School of Music oli minu esimene valik.

Milliseks kujunevad õpingud Ameerikas? Mida kirjutatakse lõpudiplomile?

Minu õpingud USA-s jätkuvad ilmselt sarnaselt nelja eelneva aastaga. Õppeprogrammid sealses ülikoolis on aga mahult tunduvalt intensiivsemad. Lihtsalt öeldes võibki need jaotada kahte faasi – praktiline ja teoreetiline. Praktilise alla lähevad erialatunnid, kammeransamblid, sümfooniaorkestrid ja erinevad projektid, mis on seotud viiulimänguga. Teoreetiliste õpingute all on muusikaajalugu, solfedžo, muusikateooria, erinevad keeled, muusika analüüs jne. Tulevase diplomi kohta ei oska veel midagi öelda, küllap selgub kohapeal. Esialgu on õppemaksu kattev stipendium aastaks.

Kas kaalud tulevikus Ameerikasse jäämist, millistel tingimustel tuleksid Eestisse tagasi?

Ei oska veel näha, mida tulevik toob ja kus ma lõpuks otsustan paikseks jääda. Eks ole näha, kuidas see aasta Ameerikas läheb ja millised on meeleolud aasta lõpuks. Eesti koha pealt võin öelda, et Saaremaa on ja jääb minu koduks. Kui just kuskil ei reisi või ära ei ole, võib mind puhkamas leida alati Saaremaalt.

Nojah, viiuldaja mõistagi puhkab viiulit mängides, seega olen igal suvel püüdnud siin ka kontserte anda. Juba tänutundest saare publiku vastu, keda on nendel kontsertidel alati olnud rohkearvuliselt, kes on mind alati sedavõrd hästi vastu võtnud. Siinkohal tahaksin tänada ka Saaremaa Kultuurkapitali, kes minu õpinguid ikka toetanud on – see on suur abi, olen selle eest väga tänulik!

Keda pead seni oma olulisemateks õpetajateks?

Minu elus on siiamaani olnud kolm õpetajat ja neil kõigil on väga oluline koht minu kui viiuldaja arengus. Esimene õpetaja oli Laine Sepp Kuressaare muusikakoolis, kellele ma olen tänulik tema entusiasmi ja järjepidevuse eest minuga tegeleda ja mind suunata kogu aeg edasi arenema, ka tema julguse eest nii väikest poissi (3-aastast – toim) üldse pilli õppima võtta.

Teine õpetaja oli Tallinna muusikakeskkoolis dotsent Ivi Tivik. Tema kinnitas minu viiulimängu “vundamenti” ja parandas tehnikat, et edasistes õpingutes oleks mul lihtsam viiulimängu nautida.

Minu praegune õpetaja Sibeliuse akadeemias on professor Mari Tampere-Bezrodny. Tegemist ei ole mitte ainult suurepärase pedagoogi, vaid ka suurepärase muusikuga, kes suudab säilitada õpilase individuaalsuse ja omapära. Olen saanud tohutul hulgal teadmisi ja kogemusi, nähes teiste pealt, kuidas tema käe all ei sirguta mitte ainult heaks viiuldajaks, vaid ka heaks muusikuks.

Sinu eesmärk muusiku-loomeinimesena?

Eesmärk on pakkuda kuulajatele rõõmu sellest, mida ma teen. Viiuldajana sooviksin kindlasti esineda solisti ja kammermuusikuna, samas tahaksin mängida ka mõnes heas orkestris. Hetkel on kõige tähtsam oma õpingud hästi sooritada, haridust pean väga oluliseks. Samuti tahan panna ennast proovile konkurssidel ja nautida seda kõike.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 709 korda, sh täna 1)