Ühiskombain sõitis põllule (VIDEO) (2)

KOOS ON PAREM: Ühistu liikmed Priit Lulla, Raivo Kabur, Arne Põri ja Rautsi talu töömees Ants Välinurm. MAANUS MASING

KOOS ON PAREM: Ühistu liikmed Priit Lulla, Raivo Kabur, Arne Põri ja Rautsi talu töömees Ants Välinurm.
MAANUS MASING

Neljapäeval tehti Saaremaa põllumajanduses ajalugu, kui esimest korda pärast taasiseseisvumist alustas viljavõttu põllumeeste poolt ühiselt ostetud kombain.

“Praeguse madala viljahinna juures on kõige suurem oht üleinvesteerimine,” ütles sügisel moodustatud Pöide maaviljeluse ühistu liige, Saiklas asuva Rautsi talu peremees Aarne Põri.

Ühistusse, mille peamine eesmärk on tagada oma liikmetele õigeaegne saagikoristus, kuuluvad lisaks Aarne Põrile veel tema poja Taavi Põri ettevõte Saitklap OÜ ning Pöide valla talunikud Raivo Kabur, Priit Lulla ja Aavo Sirp.

Tartumaalt Tatolist ostetud kombain New Holland TC5.90 jõudis Saaremaale tänavu kevadel ning selle ostmist toetas PRIA põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringumeetmest 70 200 euroga.

“Võtsime kombaini ostes mitme firma pakkumise ja määravaks sai hinna, jõudluse ja kõige muude näitajate suhe,” ütles Põri, kelle sõnul väärib Tatoli puhul esiletõstmist ka nende hooldemeeste valmisolek suvalisel ajal appi tulla. Suurem osa kombaini maksumusest on kaetud ühistu võetud pangalaenuga, mida käendavad ühistu liikmed.

Aarne Põri sõnul on ühistu viiel asutajaliikmel sel aastal külvatud kokku 330 ha teravilja, mille koristamiseks on seni valdavalt kasutatud teenustööd. Vältimaks võimalikke asjatuid pingeid tehnika kasutamise järjekorra üle, panevad mehed koristuskonveieri juba kevadel üheskoos paika.

Et külmadel ja liivastel Saikla maadel valmib vili alati hiljem kui Pöide ja Tornimäe kandi kõrgematel ja savikamatel muldadel, siis algab koristus pihta Pöide meeste põldudelt. “Eks me näeme kuu aja pärast, kuidas see kõik toimib, kuid usun, et kokkuvõttes saan vilja ikkagi paremini võetud, kui see seni on toimunud,” lausus Põri.

Neljapäeva pärastlõunal lõõskava päikese käes alanud viljakoristus saigi teoks Aavo Sirbi Pöide vallas Reina külas asuval taliodrapõllul.

Aavo Sirp ütles, et saagiks tuli 3,5 tonni hektari kohta, mis on rasketes tingimustes talvitunud odra kohta küllaltki hea tulemus. Kõrgematel maadel Kõrkvere otsas ja paepealsetel pindadel, kus põud taimedele jaole sai, võib saak kujuneda tagasihoidlikumaks, ent niisketele maadele külvatud suviviljadel jällegi paremaks.

Sirp pakkus, et vähemalt osa põlde annab sel aastal sama palju teravilja, kui mullusel rekordaastal.

Ka vilja äravedu ja kuivatamine viljakoristusel toimub ühistus vastastikuse abistamise korras. “Kõik on oma masinatega all, et kombain ei jääks seisma,” rääkis Põri. “Samamoodi lööme kõigepealt käima lähedal olevad kuivatid Mui külas ja Saiklas ning mis üle jääb, sõidab Valjalga.”

Aarne Põri ütles, et järgmisel aastal tehakse ühine hange väetiste ja taimekaitsevahendite ostuks ning ka vili müüakse ühiselt maha.

“Mida suuremad hangitavad või pakutavad kogused on, seda kergem on paremat hinda saada,” lausus Põri, kelle sõnul on ühistul praegu sõlmitud lepingud kahe viljakokkuostjaga. Lisaks on plaanis välja ehitada ühine teraviljakuivati.

Ühistegevuse hoogustamisele kutsus oktoobris maaülikoolis toimunud ühistegevuse konverentsil ka maaeluminister Urmas Kruuse, kelle sõnul peab ühistegevus andma Eesti põllumehele praegusest suurema turujõu, mis aitaks ka majanduslikult raskemaid aegu üle elada.

Lähiaastatel toetatakse põllumeeste ühistegevuse arendamist ligi 30 miljoni euroga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 217 korda, sh täna 1)