Põhja-Muhu sai lõpuks tolmuvabaks (4)

KAUA OODATUD KAUNIKENE: Muhulased on saare põhjaosa läbiva tee tolmuvabaks tegemist oodanud nõukaajast saati. MAANUS MASING

KAUA OODATUD KAUNIKENE: Muhulased on saare põhjaosa läbiva tee tolmuvabaks tegemist oodanud nõukaajast saati.
MAANUS MASING

Neljapäeval jõudsid lõpule Muhu põhjaringi teetööd ja järjekordsed kilomeetrid tolmust teed said must­katte alla.

Muhu vallavanem Raido Liitmäe ütles, et sõitis neljapäeval uut teed pidi ning teejupp paistis valmis olevat. “Esialgu tahab tee muidugi pigi sisse vajumist, aga see on tõepoolest tolmuvaba!” lausus Liitmäe rõõmsalt. Tema sõnul on teejuppi aastaid oodatud ning on väga hea uudis, et tööd viimaks ühele poole said. “Meie saare jaoks on see kindlasti äärmiselt vajalik asi,” nentis vallavanem.

Lisaks riigiteele paneb Muhu vald ka ise juurde 4–5 kilomeetrit tolmuvaba katet. Liitmäe sõnas, et ta ei mäletagi, millal varem oleks Muhu vallas aastaga 12–13 kilomeetrit teed mustkatte alla saanud. Ta mainis ka, et inimestele võib tunduda, et tee ikka veel tolmab, aga see sõidetakse sisse ja lahtine killustik pühitakse pealt ära.

Seda kinnitas ka maantee­ameti projektijuht Toomas Magus, kelle sõnul saadi teetöödega valmis vaid ühe nädalaga. “Esialgu võib tunduda, et tegemist on tavalise kruusateega, aga liiklus ise peaks selle lähema paari nädala jooksul tolmuvabaks muutma,” selgitas Magus.

Tema sõnul on tee ehitatud ridakillustiku pindamise tehnoloogiat kasutades. See tähendab, et kasutatud on Saaremaa kohalikku kruuskillustikku. Sarnase meetodiga olevat Saare maakonnas viimase 10 aastaga pinnatud vähemalt 200 kilomeetrit teid ning muudetud need seeläbi tolmuvabaks.

Magusa sõnutsi pinnatakse tee paari aasta pärast graniitkillustikuga üle ja tulemuseks on samasugune tee nagu mujal maakonnas ning keegi ei saa arugi, et kasutatud ei ole hirmkallist tehnoloogiat. “See on tõesti üks paremaid tehnoloogiaid, mida kasutada. Samamoodi võiks ka allesjäänud 200 kilomeetrit kruusateid tolmuvabaks teha,” leidis ta.

Muhu elaniku Verni Saarkoppeli sõnul on tee eriti suureks kasuteguriks Muhu turismile: “Hirmus tolmutamine oli tüütu ka turistidele, sest bussid ajasid tolmu veel eriti hästi üles. Ehk nüüd hakatakse ka Üügu pangal rohkem käima, tegemist on ju ilusa kohaga.”

Aastaid oodatud tee valmimine on kohalikele suur sündmus. “Kuna buss käib ainult hommikul ja õhtul, siis nüüd saab pensionär rattaga vähemalt Liival kaupluses ära käia,” lausus Saarkoppel. Tema sõnul on Põhja-Muhu täis ehitusplatse ning tundub, et seal ei tegutse ainult suvemuhulased, vaid plaanitakse ka püsivalt elama jääda. Ka uutele asukatele on uus tee tema arvates kindlasti suureks abiks.

Saarkoppel mainis ka, et tolmutamise lõppu on oodatud vene ajast saadik, kui kunagi hakati Liiva poolt Nõmmkülani viivat teed asfalteerima. “Juba siis oli jutt, et ei tea, millal siis järjega kord Raugini jõutakse. Nüüd on siis Muhu põhjaring viimaks musta katte alla saanud,” sõnas ta.

Kristina Kretova

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 978 korda, sh täna 1)